Brics Bellagio 2 Trolley 82cm
Luxuriously crafted, Bellagio is the line of super-smooth, hard-shelled wheeled suitcases that blend vintage charm with the latest in hi-tech construction. Polycarbonate construction ensures lightweight strength and a durable, scratch-resistant exterior, while polyurethane-coated zippers secure the interior. Perfectly balanced on four double swivel wheels with ball bearings, these timeless pieces are finished with exquisite Tuscan-leather and captivating colour schemes for an unimpeachable display of elegance.
| Weight | 5.5kg |
| Volume | 118 L |
| Dimensions | 56 x 82 x 30 cm |
| Material | MakrolonĀ® polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | MakrolonĀ® polycarbonate |
| Dimensions | 56 x 82 x 30 cm |
| Size | Extra Large |
| Volume | 118 L |
| Weight | 5.5kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | No |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Laptop Screen Size |
15.6" |
| Tablet Pocket |
Yes |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
























































Brics Bellagio 2 Trolley 82cm
Brics Bellagio 2 Trolley 82cm
Luxuriously crafted, Bellagio is the line of super-smooth, hard-shelled wheeled suitcases that blend vintage charm with the latest in hi-tech construction. Polycarbonate construction ensures lightweight strength and a durable, scratch-resistant exterior, while polyurethane-coated zippers secure the interior. Perfectly balanced on four double swivel wheels with ball bearings, these timeless pieces are finished with exquisite Tuscan-leather and captivating colour schemes for an unimpeachable display of elegance.
| Weight | 5.5kg |
| Volume | 118 L |
| Dimensions | 56 x 82 x 30 cm |
| Material | MakrolonĀ® polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | MakrolonĀ® polycarbonate |
| Dimensions | 56 x 82 x 30 cm |
| Size | Extra Large |
| Volume | 118 L |
| Weight | 5.5kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | No |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Laptop Screen Size |
15.6" |
| Tablet Pocket |
Yes |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
Yes |
Original: $743.61
-65%$743.61
$260.26Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Luxuriously crafted, Bellagio is the line of super-smooth, hard-shelled wheeled suitcases that blend vintage charm with the latest in hi-tech construction. Polycarbonate construction ensures lightweight strength and a durable, scratch-resistant exterior, while polyurethane-coated zippers secure the interior. Perfectly balanced on four double swivel wheels with ball bearings, these timeless pieces are finished with exquisite Tuscan-leather and captivating colour schemes for an unimpeachable display of elegance.
| Weight | 5.5kg |
| Volume | 118 L |
| Dimensions | 56 x 82 x 30 cm |
| Material | MakrolonĀ® polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | MakrolonĀ® polycarbonate |
| Dimensions | 56 x 82 x 30 cm |
| Size | Extra Large |
| Volume | 118 L |
| Weight | 5.5kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | No |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Laptop Screen Size |
15.6" |
| Tablet Pocket |
Yes |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
Yes |
