Brics Positano Trolley Spinner 69cm
UP To 50% Off Sale Ends Soon.Ā The Brics Positano collection is made from durable recycled polycarbonate. It is flexible and resistant, with a high shine finish.
The Positano collection showcases striking color shades. To improve the exclusive look, all the elements feature a single tone finish in a matching color: the handles, the zip, the wheels, the lining inside and, to give the final accent, the leather logo. The style is enhanced by the protective cover featuring the Bricās logo which is included with each trolley.
| Weight | 3.6 kg |
| Volume | 83 L |
| Dimensions | 69(h) x48(w) x 28(d) cm |
| Material | MakrolonĀ® polycarbonate |
Ā
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (8 wheels) |
| Material | MakrolonĀ® polycarbonate |
| Dimensions | 69(h) x48(w) x 28(d) cm |
| Size | MediumĀ |
| Volume | 83 L |
| Weight | 3.6 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 8 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | No |
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | |
| Tablet Pocket | Yes |
| Internal Organisation | Yes |
| Powerbank Organisation | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












Brics Positano Trolley Spinner 69cm
Brics Positano Trolley Spinner 69cm
UP To 50% Off Sale Ends Soon.Ā The Brics Positano collection is made from durable recycled polycarbonate. It is flexible and resistant, with a high shine finish.
The Positano collection showcases striking color shades. To improve the exclusive look, all the elements feature a single tone finish in a matching color: the handles, the zip, the wheels, the lining inside and, to give the final accent, the leather logo. The style is enhanced by the protective cover featuring the Bricās logo which is included with each trolley.
| Weight | 3.6 kg |
| Volume | 83 L |
| Dimensions | 69(h) x48(w) x 28(d) cm |
| Material | MakrolonĀ® polycarbonate |
Ā
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (8 wheels) |
| Material | MakrolonĀ® polycarbonate |
| Dimensions | 69(h) x48(w) x 28(d) cm |
| Size | MediumĀ |
| Volume | 83 L |
| Weight | 3.6 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 8 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | No |
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | |
| Tablet Pocket | Yes |
| Internal Organisation | Yes |
| Powerbank Organisation | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
UP To 50% Off Sale Ends Soon.Ā The Brics Positano collection is made from durable recycled polycarbonate. It is flexible and resistant, with a high shine finish.
The Positano collection showcases striking color shades. To improve the exclusive look, all the elements feature a single tone finish in a matching color: the handles, the zip, the wheels, the lining inside and, to give the final accent, the leather logo. The style is enhanced by the protective cover featuring the Bricās logo which is included with each trolley.
| Weight | 3.6 kg |
| Volume | 83 L |
| Dimensions | 69(h) x48(w) x 28(d) cm |
| Material | MakrolonĀ® polycarbonate |
Ā
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (8 wheels) |
| Material | MakrolonĀ® polycarbonate |
| Dimensions | 69(h) x48(w) x 28(d) cm |
| Size | MediumĀ |
| Volume | 83 L |
| Weight | 3.6 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 8 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | No |
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | |
| Tablet Pocket | Yes |
| Internal Organisation | Yes |
| Powerbank Organisation | Yes |










