D_b_ Ramverk Pro Check-in Luggage Medium 68cm
Db Ramverk Pro 4 Wheel Medium Suitcase - 68cm. Aluminium frame, maximum protection.
The triple award-winning Ramverk Pro Check-in Medium suitcase is a fusion of two worlds. A protective aluminum frame comes together with lightweight polycarbonate shells in a zipperless design. Suits creatives needing to hit the road for two weeks or more.
✓ Lightweight design that doesn’t compromise on protection
✓ TSA approved numerical locks
✓ Easy-to-organize split shell compartments
✓ Ultra silent Japanese Hinomoto 360° wheels
These cases have a limited lifetime warranty of 20 years. Lifetime means the expected lifetime of the Product, not to exceed 20 years. - MUST REGISTER AS A DB BLACK MEMBER TO ACTIVATE - If not than its 2 years warranty
| Weight | 6 KG |
| Volume | 67 Litres |
| Dimensions | 67.5cm x 46.5cm x 28cm (H x W x D) |
| Material |
Main fabrics: Polyester (100% recycled), Shell: Polycarbonate (70% recycled), Frame: 6063 Aluminium |
How is this product Eco?
Key Product Specification
| Warranty | Limited 2 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Shell: Polycarbonate (70% recycled), Frame: 6063 Aluminium |
| Dimensions | 67.5cm x 46.5cm x 28cm |
| Size | Medium |
| Average Packing Weight | Approximately 19 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Address Tag |
Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad |
In the top & the bottom compartment |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














D_b_ Ramverk Pro Check-in Luggage Medium 68cm
D_b_ Ramverk Pro Check-in Luggage Medium 68cm
Db Ramverk Pro 4 Wheel Medium Suitcase - 68cm. Aluminium frame, maximum protection.
The triple award-winning Ramverk Pro Check-in Medium suitcase is a fusion of two worlds. A protective aluminum frame comes together with lightweight polycarbonate shells in a zipperless design. Suits creatives needing to hit the road for two weeks or more.
✓ Lightweight design that doesn’t compromise on protection
✓ TSA approved numerical locks
✓ Easy-to-organize split shell compartments
✓ Ultra silent Japanese Hinomoto 360° wheels
These cases have a limited lifetime warranty of 20 years. Lifetime means the expected lifetime of the Product, not to exceed 20 years. - MUST REGISTER AS A DB BLACK MEMBER TO ACTIVATE - If not than its 2 years warranty
| Weight | 6 KG |
| Volume | 67 Litres |
| Dimensions | 67.5cm x 46.5cm x 28cm (H x W x D) |
| Material |
Main fabrics: Polyester (100% recycled), Shell: Polycarbonate (70% recycled), Frame: 6063 Aluminium |
How is this product Eco?
Key Product Specification
| Warranty | Limited 2 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Shell: Polycarbonate (70% recycled), Frame: 6063 Aluminium |
| Dimensions | 67.5cm x 46.5cm x 28cm |
| Size | Medium |
| Average Packing Weight | Approximately 19 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Address Tag |
Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad |
In the top & the bottom compartment |
Original: $877.46
-65%$877.46
$307.11Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Db Ramverk Pro 4 Wheel Medium Suitcase - 68cm. Aluminium frame, maximum protection.
The triple award-winning Ramverk Pro Check-in Medium suitcase is a fusion of two worlds. A protective aluminum frame comes together with lightweight polycarbonate shells in a zipperless design. Suits creatives needing to hit the road for two weeks or more.
✓ Lightweight design that doesn’t compromise on protection
✓ TSA approved numerical locks
✓ Easy-to-organize split shell compartments
✓ Ultra silent Japanese Hinomoto 360° wheels
These cases have a limited lifetime warranty of 20 years. Lifetime means the expected lifetime of the Product, not to exceed 20 years. - MUST REGISTER AS A DB BLACK MEMBER TO ACTIVATE - If not than its 2 years warranty
| Weight | 6 KG |
| Volume | 67 Litres |
| Dimensions | 67.5cm x 46.5cm x 28cm (H x W x D) |
| Material |
Main fabrics: Polyester (100% recycled), Shell: Polycarbonate (70% recycled), Frame: 6063 Aluminium |
How is this product Eco?
Key Product Specification
| Warranty | Limited 2 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Shell: Polycarbonate (70% recycled), Frame: 6063 Aluminium |
| Dimensions | 67.5cm x 46.5cm x 28cm |
| Size | Medium |
| Average Packing Weight | Approximately 19 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Address Tag |
Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad |
In the top & the bottom compartment |
















