Kipling Aviana Medium 2 Wheeled Duffle - 68cm
Kipling Aviana Medium 2 Wheeled Duffle - with a large packing capacity and light, this wheeled duffle will prove ideal for medium/ longer journeys.
Ā
| Weight | 3.06 |
| Volume | 75 |
|
Dimensions |
68cm x 41cm x 34.5cm |
| MaterialĀ | Polyamide to the exterior |
Ā Ā
Key Product Specification
- Telescopic wheel handle
- Classical Kipling branding
- Zipped closure
- Top handle
- Additional handle to the side
- TSA combination lock
- Silicon Luggage Tag
- Zipped pocket to the inside
- Packing ribbons
- Compression straps
| Warranty | Limited 2 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | Polyamide to the exterior - 100% recycled polyester interior lining |
| Dimensions | 68cm x 41cm x 34.5cm |
| Size | Med |
| Volume | 75 |
| Weight | 3.06 |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns















Kipling Aviana Medium 2 Wheeled Duffle - 68cm
Kipling Aviana Medium 2 Wheeled Duffle - 68cm
Kipling Aviana Medium 2 Wheeled Duffle - with a large packing capacity and light, this wheeled duffle will prove ideal for medium/ longer journeys.
Ā
| Weight | 3.06 |
| Volume | 75 |
|
Dimensions |
68cm x 41cm x 34.5cm |
| MaterialĀ | Polyamide to the exterior |
Ā Ā
Key Product Specification
- Telescopic wheel handle
- Classical Kipling branding
- Zipped closure
- Top handle
- Additional handle to the side
- TSA combination lock
- Silicon Luggage Tag
- Zipped pocket to the inside
- Packing ribbons
- Compression straps
| Warranty | Limited 2 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | Polyamide to the exterior - 100% recycled polyester interior lining |
| Dimensions | 68cm x 41cm x 34.5cm |
| Size | Med |
| Volume | 75 |
| Weight | 3.06 |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
Original: $187.93
-65%$187.93
$65.78Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Kipling Aviana Medium 2 Wheeled Duffle - with a large packing capacity and light, this wheeled duffle will prove ideal for medium/ longer journeys.
Ā
| Weight | 3.06 |
| Volume | 75 |
|
Dimensions |
68cm x 41cm x 34.5cm |
| MaterialĀ | Polyamide to the exterior |
Ā Ā
Key Product Specification
- Telescopic wheel handle
- Classical Kipling branding
- Zipped closure
- Top handle
- Additional handle to the side
- TSA combination lock
- Silicon Luggage Tag
- Zipped pocket to the inside
- Packing ribbons
- Compression straps
| Warranty | Limited 2 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | Polyamide to the exterior - 100% recycled polyester interior lining |
| Dimensions | 68cm x 41cm x 34.5cm |
| Size | Med |
| Volume | 75 |
| Weight | 3.06 |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |






















