Samsonite BIZ2GO TRVL Spinner 55 cm EXP
Samsonite Biz2go 55cm Spinner Expandable (EXP) offers reliable and secure packing solutions. Reflective details on the outside to a multitude of practical pockets, this line is all about comfort and carefree travelling. The urban design and more sustainable materials make these suitcases a must-have for all metropolitans.
| Weight | 2.7kg |
| Volume | 40/47 L |
| Dimensions | 55 x 50 x 20/23 cm - EXPANDED |
| Material | Recyclex® |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Recyclex® |
| Dimensions | 55 x 50 x 20/23 cm - EXPANDED |
| Size | Cabin |
| Volume | 40/47 L |
| Weight | 2.7kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 8 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Interior
| Divider Pad |
In the bottom compartment |
| Ribbons |
Cross ribbons |
| Internal Organisation |
Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns































Samsonite BIZ2GO TRVL Spinner 55 cm EXP
Samsonite BIZ2GO TRVL Spinner 55 cm EXP
Samsonite Biz2go 55cm Spinner Expandable (EXP) offers reliable and secure packing solutions. Reflective details on the outside to a multitude of practical pockets, this line is all about comfort and carefree travelling. The urban design and more sustainable materials make these suitcases a must-have for all metropolitans.
| Weight | 2.7kg |
| Volume | 40/47 L |
| Dimensions | 55 x 50 x 20/23 cm - EXPANDED |
| Material | Recyclex® |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Recyclex® |
| Dimensions | 55 x 50 x 20/23 cm - EXPANDED |
| Size | Cabin |
| Volume | 40/47 L |
| Weight | 2.7kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 8 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Interior
| Divider Pad |
In the bottom compartment |
| Ribbons |
Cross ribbons |
| Internal Organisation |
Yes |
Original: $200.10
-65%$200.10
$70.03Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Samsonite Biz2go 55cm Spinner Expandable (EXP) offers reliable and secure packing solutions. Reflective details on the outside to a multitude of practical pockets, this line is all about comfort and carefree travelling. The urban design and more sustainable materials make these suitcases a must-have for all metropolitans.
| Weight | 2.7kg |
| Volume | 40/47 L |
| Dimensions | 55 x 50 x 20/23 cm - EXPANDED |
| Material | Recyclex® |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Recyclex® |
| Dimensions | 55 x 50 x 20/23 cm - EXPANDED |
| Size | Cabin |
| Volume | 40/47 L |
| Weight | 2.7kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 8 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Interior
| Divider Pad |
In the bottom compartment |
| Ribbons |
Cross ribbons |
| Internal Organisation |
Yes |




















