Samsonite Glazed Duffle Bag
About the collection
The Glazed collection adds a cool and fresh touch to your travels with its water‑resistant coated material and striking, boxy silhouette. The generous volume and expandable design of these suitcases make packing feel effortless, while suspension wheels ensure smooth journeys. With a practical front compartment and an easy‑access pocket for essentials, this line blends stand-out style with everyday practicality. Add a matching backpack or duffle to complete your travel set.
Description
| Weight | 1.3 kg |
| Volume | 43.5 L |
| Dimensions | 29.5 x 51 x 25 cm |
| Material | Nylon (Main fabric) + Polyurethane (Trim fabric) |
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Duffle |
| Material | Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with recycled PET plastic. |
| Exterior cleaning instructions |
Dry cloth, small quantity of neutral wax or water |
| Interior Cleaning instructions |
Warm water |
| Dimensions | 28 x 49 x 22 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 30 L |
| Weight |
1.1 kg |
Exterior
| Material Type | Softside |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Removable anti-slip shoulder strap |
| Water resistant fabric | Yes |
Interior
| Main Compartment | Yes |
| Key hanger | Yes |
| Laundry/shoe bag | Yes |
| AirTag holder | Yes |
Sustainability attributes
Longlasting
Our products undergo rigorous testing to ensure they meet our high durability standards.
Recycled materials
The following components of this product are made with recycled materials by weight:
- Outer fabric: made with 100% post-consumer recycled PET.
- Pull handle tubes: made with 100% recycled aluminium.
- Interior lining: made with at least 95% post-consumer recycled PET.
Repairable
To help extend product life, we offer repair services in approximately 70 countries globally, including in many stores
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

































Samsonite Glazed Duffle Bag
Samsonite Glazed Duffle Bag
About the collection
The Glazed collection adds a cool and fresh touch to your travels with its water‑resistant coated material and striking, boxy silhouette. The generous volume and expandable design of these suitcases make packing feel effortless, while suspension wheels ensure smooth journeys. With a practical front compartment and an easy‑access pocket for essentials, this line blends stand-out style with everyday practicality. Add a matching backpack or duffle to complete your travel set.
Description
| Weight | 1.3 kg |
| Volume | 43.5 L |
| Dimensions | 29.5 x 51 x 25 cm |
| Material | Nylon (Main fabric) + Polyurethane (Trim fabric) |
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Duffle |
| Material | Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with recycled PET plastic. |
| Exterior cleaning instructions |
Dry cloth, small quantity of neutral wax or water |
| Interior Cleaning instructions |
Warm water |
| Dimensions | 28 x 49 x 22 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 30 L |
| Weight |
1.1 kg |
Exterior
| Material Type | Softside |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Removable anti-slip shoulder strap |
| Water resistant fabric | Yes |
Interior
| Main Compartment | Yes |
| Key hanger | Yes |
| Laundry/shoe bag | Yes |
| AirTag holder | Yes |
Sustainability attributes
Longlasting
Our products undergo rigorous testing to ensure they meet our high durability standards.
Recycled materials
The following components of this product are made with recycled materials by weight:
- Outer fabric: made with 100% post-consumer recycled PET.
- Pull handle tubes: made with 100% recycled aluminium.
- Interior lining: made with at least 95% post-consumer recycled PET.
Repairable
To help extend product life, we offer repair services in approximately 70 countries globally, including in many stores
Original: $196.04
-65%$196.04
$68.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About the collection
The Glazed collection adds a cool and fresh touch to your travels with its water‑resistant coated material and striking, boxy silhouette. The generous volume and expandable design of these suitcases make packing feel effortless, while suspension wheels ensure smooth journeys. With a practical front compartment and an easy‑access pocket for essentials, this line blends stand-out style with everyday practicality. Add a matching backpack or duffle to complete your travel set.
Description
| Weight | 1.3 kg |
| Volume | 43.5 L |
| Dimensions | 29.5 x 51 x 25 cm |
| Material | Nylon (Main fabric) + Polyurethane (Trim fabric) |
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Duffle |
| Material | Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with recycled PET plastic. |
| Exterior cleaning instructions |
Dry cloth, small quantity of neutral wax or water |
| Interior Cleaning instructions |
Warm water |
| Dimensions | 28 x 49 x 22 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 30 L |
| Weight |
1.1 kg |
Exterior
| Material Type | Softside |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Removable anti-slip shoulder strap |
| Water resistant fabric | Yes |
Interior
| Main Compartment | Yes |
| Key hanger | Yes |
| Laundry/shoe bag | Yes |
| AirTag holder | Yes |
Sustainability attributes
Longlasting
Our products undergo rigorous testing to ensure they meet our high durability standards.
Recycled materials
The following components of this product are made with recycled materials by weight:
- Outer fabric: made with 100% post-consumer recycled PET.
- Pull handle tubes: made with 100% recycled aluminium.
- Interior lining: made with at least 95% post-consumer recycled PET.
Repairable
To help extend product life, we offer repair services in approximately 70 countries globally, including in many stores
























