Samsonite Pro-DLX 6 Laptop Bag with wheels 15.6"
About the collection
Our premium business collection has been refreshed, and is now more modern, light and colourful than ever. Its contemporary shapes, top-notch organisation options and high-end leather details fuse in the most stunning way to ensure a smooth trip, without compromise. From smart backpacks to sophisticated suitcases and matching wallets, Pro-DLX 6 is your go-to for a complete and elegant business look
Specification
| Warranty | Ā Limited 5 year global warranty |
| Model | Laptop Bag with wheels |
| Main exterior material | Nylon |
| Colour | Black |
| Dimensions | 40 x 43 x 20 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 26 L |
Exterior
| Material Type | Ā Softside |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Exterior Pockets | Yes |
| Smart Sleeve | Yes |
| Zippers | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Water resistant fabric | Yes |
Interior
| Laptop compartment | Yes |
| Interior Laptop Bag | 15.6" |
| Laptop Screen Size | 15.6" |
| RFID | Yes |
| Tablet Pocket | Yes |
| Tablet Screen Size | Ā 10.5" |
| Easy Pass System | Yes |
| Internal Organisation | Yes |
| Mesh Pocket | See-Thru⢠|
| Cross-ribbons | Yes |
| Divider Pad | Yes |
Sustainability attributes
Exterior & Interior
100% by weight of the interior lining is made with recycled PET plastic, saving the equivalent of 18 plastic water bottles (0,5L - 20g) from landfill.
Ā
Ā
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Samsonite Pro-DLX 6 Laptop Bag with wheels 15.6"
Samsonite Pro-DLX 6 Laptop Bag with wheels 15.6"
About the collection
Our premium business collection has been refreshed, and is now more modern, light and colourful than ever. Its contemporary shapes, top-notch organisation options and high-end leather details fuse in the most stunning way to ensure a smooth trip, without compromise. From smart backpacks to sophisticated suitcases and matching wallets, Pro-DLX 6 is your go-to for a complete and elegant business look
Specification
| Warranty | Ā Limited 5 year global warranty |
| Model | Laptop Bag with wheels |
| Main exterior material | Nylon |
| Colour | Black |
| Dimensions | 40 x 43 x 20 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 26 L |
Exterior
| Material Type | Ā Softside |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Exterior Pockets | Yes |
| Smart Sleeve | Yes |
| Zippers | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Water resistant fabric | Yes |
Interior
| Laptop compartment | Yes |
| Interior Laptop Bag | 15.6" |
| Laptop Screen Size | 15.6" |
| RFID | Yes |
| Tablet Pocket | Yes |
| Tablet Screen Size | Ā 10.5" |
| Easy Pass System | Yes |
| Internal Organisation | Yes |
| Mesh Pocket | See-Thru⢠|
| Cross-ribbons | Yes |
| Divider Pad | Yes |
Sustainability attributes
Exterior & Interior
100% by weight of the interior lining is made with recycled PET plastic, saving the equivalent of 18 plastic water bottles (0,5L - 20g) from landfill.
Ā
Ā
Original: $458.33
-65%$458.33
$160.42Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About the collection
Our premium business collection has been refreshed, and is now more modern, light and colourful than ever. Its contemporary shapes, top-notch organisation options and high-end leather details fuse in the most stunning way to ensure a smooth trip, without compromise. From smart backpacks to sophisticated suitcases and matching wallets, Pro-DLX 6 is your go-to for a complete and elegant business look
Specification
| Warranty | Ā Limited 5 year global warranty |
| Model | Laptop Bag with wheels |
| Main exterior material | Nylon |
| Colour | Black |
| Dimensions | 40 x 43 x 20 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 26 L |
Exterior
| Material Type | Ā Softside |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Exterior Pockets | Yes |
| Smart Sleeve | Yes |
| Zippers | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Water resistant fabric | Yes |
Interior
| Laptop compartment | Yes |
| Interior Laptop Bag | 15.6" |
| Laptop Screen Size | 15.6" |
| RFID | Yes |
| Tablet Pocket | Yes |
| Tablet Screen Size | Ā 10.5" |
| Easy Pass System | Yes |
| Internal Organisation | Yes |
| Mesh Pocket | See-Thru⢠|
| Cross-ribbons | Yes |
| Divider Pad | Yes |
Sustainability attributes
Exterior & Interior
100% by weight of the interior lining is made with recycled PET plastic, saving the equivalent of 18 plastic water bottles (0,5L - 20g) from landfill.
Ā
Ā
















