Samsonite Spectrolite 4.0 Tote Laptop bag with wheels 15.6"
About the collection
Step into modern sophistication with Spectrolite 4.0, our upgraded business collection crafted for dynamic professionals. Featuring a timeless yet refined aesthetic, each piece is made with our new Strentex™ fabric — engineered for high abrasion resistance and exceptional tear strength. Entirely produced from recycled materials, this durable textile supports both sustainability and style. Enhanced organisation and spacious design make these bags ideal for seamless transitions from boardroom to weekend travel.
| Dimensions | 36 x 46 x 20 cm |
| Expanded dimensions | 36 x 46 x 25 cm |
| Material | Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with recycled PET plastic.Material |
| Size | Cabin size |
| Volume | 30/35.5 L |
| Weight | 3.1 kg |
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Laptop Bag with wheels |
Â
Exterior
| Material Type | Â Softside |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Wheels Type | Integrated Wheel System |
| Exterior Pockets | 3 front pockets |
| Expandable | Yes |
| Smart Sleeve | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Bottom Grip | Yes |
| Water repellent | Yes |
Â
Interior
| Laptop compartment | Â Yes |
| Laptop Screen Size | 15.6" |
| Tablet Pocket | Yes |
| Clothing compartment | Yes |
| RFID | RFID-protected pocket protects against payment and identity fraud through skimming, by placing RFID-blocking material between the product's outer layer and internal lining. |
| Tablet Screen Size | 10.5" |
| Internal Organisation | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
Â
Sustainability attributes
- 100% by weight of the outer & trim fabric, zipper and interior lining are made with post-consumer recycled PET plastic, the equivalent of 56 plastic water bottles (0,5L – 20g).
Recyclexâ„¢ materials
Recyclexâ„¢ materials are made with at least 50% recycled plastic. They reduce our impact on the planet and give waste a new life as part of our durable, long-lasting products.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











Samsonite Spectrolite 4.0 Tote Laptop bag with wheels 15.6"
Samsonite Spectrolite 4.0 Tote Laptop bag with wheels 15.6"
About the collection
Step into modern sophistication with Spectrolite 4.0, our upgraded business collection crafted for dynamic professionals. Featuring a timeless yet refined aesthetic, each piece is made with our new Strentex™ fabric — engineered for high abrasion resistance and exceptional tear strength. Entirely produced from recycled materials, this durable textile supports both sustainability and style. Enhanced organisation and spacious design make these bags ideal for seamless transitions from boardroom to weekend travel.
| Dimensions | 36 x 46 x 20 cm |
| Expanded dimensions | 36 x 46 x 25 cm |
| Material | Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with recycled PET plastic.Material |
| Size | Cabin size |
| Volume | 30/35.5 L |
| Weight | 3.1 kg |
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Laptop Bag with wheels |
Â
Exterior
| Material Type | Â Softside |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Wheels Type | Integrated Wheel System |
| Exterior Pockets | 3 front pockets |
| Expandable | Yes |
| Smart Sleeve | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Bottom Grip | Yes |
| Water repellent | Yes |
Â
Interior
| Laptop compartment | Â Yes |
| Laptop Screen Size | 15.6" |
| Tablet Pocket | Yes |
| Clothing compartment | Yes |
| RFID | RFID-protected pocket protects against payment and identity fraud through skimming, by placing RFID-blocking material between the product's outer layer and internal lining. |
| Tablet Screen Size | 10.5" |
| Internal Organisation | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
Â
Sustainability attributes
- 100% by weight of the outer & trim fabric, zipper and interior lining are made with post-consumer recycled PET plastic, the equivalent of 56 plastic water bottles (0,5L – 20g).
Recyclexâ„¢ materials
Recyclexâ„¢ materials are made with at least 50% recycled plastic. They reduce our impact on the planet and give waste a new life as part of our durable, long-lasting products.
Original: $317.72
-65%$317.72
$111.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About the collection
Step into modern sophistication with Spectrolite 4.0, our upgraded business collection crafted for dynamic professionals. Featuring a timeless yet refined aesthetic, each piece is made with our new Strentex™ fabric — engineered for high abrasion resistance and exceptional tear strength. Entirely produced from recycled materials, this durable textile supports both sustainability and style. Enhanced organisation and spacious design make these bags ideal for seamless transitions from boardroom to weekend travel.
| Dimensions | 36 x 46 x 20 cm |
| Expanded dimensions | 36 x 46 x 25 cm |
| Material | Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with recycled PET plastic.Material |
| Size | Cabin size |
| Volume | 30/35.5 L |
| Weight | 3.1 kg |
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Laptop Bag with wheels |
Â
Exterior
| Material Type | Â Softside |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Wheels Type | Integrated Wheel System |
| Exterior Pockets | 3 front pockets |
| Expandable | Yes |
| Smart Sleeve | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Bottom Grip | Yes |
| Water repellent | Yes |
Â
Interior
| Laptop compartment | Â Yes |
| Laptop Screen Size | 15.6" |
| Tablet Pocket | Yes |
| Clothing compartment | Yes |
| RFID | RFID-protected pocket protects against payment and identity fraud through skimming, by placing RFID-blocking material between the product's outer layer and internal lining. |
| Tablet Screen Size | 10.5" |
| Internal Organisation | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
Â
Sustainability attributes
- 100% by weight of the outer & trim fabric, zipper and interior lining are made with post-consumer recycled PET plastic, the equivalent of 56 plastic water bottles (0,5L – 20g).
Recyclexâ„¢ materials
Recyclexâ„¢ materials are made with at least 50% recycled plastic. They reduce our impact on the planet and give waste a new life as part of our durable, long-lasting products.
























