Samsonite Urbify Toilet Kit
About the collection
Urbify suitcases combine simplicity, comfort and design. This softside collection ticks all the 'essentials' boxes: locable pockets, sturdy wheels and tube handles, and inside straps to ease packing. A perfect basic to never go unnoticed!
Sustainability attributes
- 100% by weight of the outer fabric and interior lining are made with recycled PET plastic, saving the equivalent of 10 plastic water bottles (0,5L - 20g) from landfill.
Ā
Ā Specification
| Warranty | Ā Legal warranty |
| Model | Toilet Kit |
| Main exterior material | Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with recycled PET plastic. |
| Dimensions | 21 x 26 x 13 cm |
| Volume | 7 L |
| Weight | 0.2 kg |
Ā
Ā
Exterior
| Material Type | Ā Softside |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
Ā
Interior
| Elastic Loops | Ā Yes |
| Hanging Loop/Hook | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Samsonite Urbify Toilet Kit
Samsonite Urbify Toilet Kit
About the collection
Urbify suitcases combine simplicity, comfort and design. This softside collection ticks all the 'essentials' boxes: locable pockets, sturdy wheels and tube handles, and inside straps to ease packing. A perfect basic to never go unnoticed!
Sustainability attributes
- 100% by weight of the outer fabric and interior lining are made with recycled PET plastic, saving the equivalent of 10 plastic water bottles (0,5L - 20g) from landfill.
Ā
Ā Specification
| Warranty | Ā Legal warranty |
| Model | Toilet Kit |
| Main exterior material | Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with recycled PET plastic. |
| Dimensions | 21 x 26 x 13 cm |
| Volume | 7 L |
| Weight | 0.2 kg |
Ā
Ā
Exterior
| Material Type | Ā Softside |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
Ā
Interior
| Elastic Loops | Ā Yes |
| Hanging Loop/Hook | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
Original: $66.25
-65%$66.25
$23.19Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About the collection
Urbify suitcases combine simplicity, comfort and design. This softside collection ticks all the 'essentials' boxes: locable pockets, sturdy wheels and tube handles, and inside straps to ease packing. A perfect basic to never go unnoticed!
Sustainability attributes
- 100% by weight of the outer fabric and interior lining are made with recycled PET plastic, saving the equivalent of 10 plastic water bottles (0,5L - 20g) from landfill.
Ā
Ā Specification
| Warranty | Ā Legal warranty |
| Model | Toilet Kit |
| Main exterior material | Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with recycled PET plastic. |
| Dimensions | 21 x 26 x 13 cm |
| Volume | 7 L |
| Weight | 0.2 kg |
Ā
Ā
Exterior
| Material Type | Ā Softside |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
Ā
Interior
| Elastic Loops | Ā Yes |
| Hanging Loop/Hook | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
