Travelite Next Trolley L - Aluminium
The Travelite Next Trolley L is a real organisational gem and makes the ideal companion even on trips lasting several days. Its aluminium construction makes it a real eye-catcher ā yet also unobtrusive.
| Weight | 6,7 kg |
| Volume | 100 l |
| Dimensions | 52 x 77 x 29 cm (width x height x depth) |
| Material | Aluminium |
Ā
Key Product Specification
- Sturdy frame caseĀ
- Made of robust aluminiumĀ
- Timeless design with horizontal groove structureĀ
- Secure locking systemĀ
- TSA combination locksĀ
- Flexible, functional interior partitioning with variable packing plate, packing walls and strapsĀ
- Adjustable telescopic handleĀ
- Side handle with automatic soft closeĀ
- Four double wheels
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 52 x 77 x 29 cm Width, height, depth:Ā |
| Size | L size |
| Volume | 100 l |
| Average packing weight |
Approximately 10 kg |
| Weight | 6,7 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable |
Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Removable Bag/Pocket |
Yes |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad, ribbons and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top & the bottom compartment, with pocket |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
|
| Interior Laptop Bag |
|
| Laptop Screen Size |
|
| Tablet Pocket |
|
| Tablet Screen Size |
|
| Phone Pocket |
Yes |
| Wet pocket |
Yes |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
|
| Pocket for Cables |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Travelite Next Trolley L - Aluminium
Travelite Next Trolley L - Aluminium
The Travelite Next Trolley L is a real organisational gem and makes the ideal companion even on trips lasting several days. Its aluminium construction makes it a real eye-catcher ā yet also unobtrusive.
| Weight | 6,7 kg |
| Volume | 100 l |
| Dimensions | 52 x 77 x 29 cm (width x height x depth) |
| Material | Aluminium |
Ā
Key Product Specification
- Sturdy frame caseĀ
- Made of robust aluminiumĀ
- Timeless design with horizontal groove structureĀ
- Secure locking systemĀ
- TSA combination locksĀ
- Flexible, functional interior partitioning with variable packing plate, packing walls and strapsĀ
- Adjustable telescopic handleĀ
- Side handle with automatic soft closeĀ
- Four double wheels
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 52 x 77 x 29 cm Width, height, depth:Ā |
| Size | L size |
| Volume | 100 l |
| Average packing weight |
Approximately 10 kg |
| Weight | 6,7 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable |
Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Removable Bag/Pocket |
Yes |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad, ribbons and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top & the bottom compartment, with pocket |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
|
| Interior Laptop Bag |
|
| Laptop Screen Size |
|
| Tablet Pocket |
|
| Tablet Screen Size |
|
| Phone Pocket |
Yes |
| Wet pocket |
Yes |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
|
| Pocket for Cables |
Original: $567.78
-65%$567.78
$198.72Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Travelite Next Trolley L is a real organisational gem and makes the ideal companion even on trips lasting several days. Its aluminium construction makes it a real eye-catcher ā yet also unobtrusive.
| Weight | 6,7 kg |
| Volume | 100 l |
| Dimensions | 52 x 77 x 29 cm (width x height x depth) |
| Material | Aluminium |
Ā
Key Product Specification
- Sturdy frame caseĀ
- Made of robust aluminiumĀ
- Timeless design with horizontal groove structureĀ
- Secure locking systemĀ
- TSA combination locksĀ
- Flexible, functional interior partitioning with variable packing plate, packing walls and strapsĀ
- Adjustable telescopic handleĀ
- Side handle with automatic soft closeĀ
- Four double wheels
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 52 x 77 x 29 cm Width, height, depth:Ā |
| Size | L size |
| Volume | 100 l |
| Average packing weight |
Approximately 10 kg |
| Weight | 6,7 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable |
Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Removable Bag/Pocket |
Yes |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad, ribbons and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top & the bottom compartment, with pocket |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
|
| Interior Laptop Bag |
|
| Laptop Screen Size |
|
| Tablet Pocket |
|
| Tablet Screen Size |
|
| Phone Pocket |
Yes |
| Wet pocket |
Yes |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
|
| Pocket for Cables |




