Victorinox Airox Spinner Cabin 55cm (Global)
This suitcase from Airox Global offers the perfect balance of strength and lightness, with its 100% virgin Polycarbonate exterior and Victorinox's Butterfly Opening System. Furthermore, its boxy design maximizes packing capacity, giving it a sophisticated touch.
| Weight | 2.3kg |
| Volume | 33 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Material | 100% virgin Polycarbonate exterior |
Key Product Specification
| Warranty | 1 +10 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% virgin Polycarbonate exterior |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 33 L |
| Weight | 2.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
100% virgin Polycarbonate exterior |
| Lock | TSA lock |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Expandable | No |
| Cabin Luggage | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



































Victorinox Airox Spinner Cabin 55cm (Global)
Victorinox Airox Spinner Cabin 55cm (Global)
This suitcase from Airox Global offers the perfect balance of strength and lightness, with its 100% virgin Polycarbonate exterior and Victorinox's Butterfly Opening System. Furthermore, its boxy design maximizes packing capacity, giving it a sophisticated touch.
| Weight | 2.3kg |
| Volume | 33 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Material | 100% virgin Polycarbonate exterior |
Key Product Specification
| Warranty | 1 +10 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% virgin Polycarbonate exterior |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 33 L |
| Weight | 2.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
100% virgin Polycarbonate exterior |
| Lock | TSA lock |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Expandable | No |
| Cabin Luggage | Yes |
Original: $371.80
-65%$371.80
$130.13Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This suitcase from Airox Global offers the perfect balance of strength and lightness, with its 100% virgin Polycarbonate exterior and Victorinox's Butterfly Opening System. Furthermore, its boxy design maximizes packing capacity, giving it a sophisticated touch.
| Weight | 2.3kg |
| Volume | 33 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Material | 100% virgin Polycarbonate exterior |
Key Product Specification
| Warranty | 1 +10 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% virgin Polycarbonate exterior |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 33 L |
| Weight | 2.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
100% virgin Polycarbonate exterior |
| Lock | TSA lock |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Expandable | No |
| Cabin Luggage | Yes |




