American Tourister Soundbox Alu 55cm
About theĀ Collection
TheĀ Soundbox Alu range is a hard-shell aluminium luggage collection that stands out for combining a strong yet stylish construction with practical travel-friendly features. Unlike typical polycarbonate luggage, this line uses anodised aluminium for the shell, offering increased resistance to impacts and a premium look
| Weight |
4.4 kg |
| Volume |
39 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Material | Aluminium |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 4.4 L |
| Average Packing Weight | Approximately 10 kg |
| Weight | 4.4kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock |
TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type |
Double Wheels |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Retractable, integrated ID tag |
| Logo |
In the front |
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with divider pad and ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad and ribbons |
| Divider Pad |
Yes |
| Cross-ribbons |
Yes |
| Mesh pockets | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





























































American Tourister Soundbox Alu 55cm
American Tourister Soundbox Alu 55cm
About theĀ Collection
TheĀ Soundbox Alu range is a hard-shell aluminium luggage collection that stands out for combining a strong yet stylish construction with practical travel-friendly features. Unlike typical polycarbonate luggage, this line uses anodised aluminium for the shell, offering increased resistance to impacts and a premium look
| Weight |
4.4 kg |
| Volume |
39 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Material | Aluminium |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 4.4 L |
| Average Packing Weight | Approximately 10 kg |
| Weight | 4.4kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock |
TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type |
Double Wheels |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Retractable, integrated ID tag |
| Logo |
In the front |
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with divider pad and ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad and ribbons |
| Divider Pad |
Yes |
| Cross-ribbons |
Yes |
| Mesh pockets | Yes |
Original: $404.25
-65%$404.25
$141.49Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About theĀ Collection
TheĀ Soundbox Alu range is a hard-shell aluminium luggage collection that stands out for combining a strong yet stylish construction with practical travel-friendly features. Unlike typical polycarbonate luggage, this line uses anodised aluminium for the shell, offering increased resistance to impacts and a premium look
| Weight |
4.4 kg |
| Volume |
39 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Material | Aluminium |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 4.4 L |
| Average Packing Weight | Approximately 10 kg |
| Weight | 4.4kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock |
TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type |
Double Wheels |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Retractable, integrated ID tag |
| Logo |
In the front |
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with divider pad and ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad and ribbons |
| Divider Pad |
Yes |
| Cross-ribbons |
Yes |
| Mesh pockets | Yes |


















