Samsonite Lite-box Alu Spinner 55CM - Aluminium
Samsonite Lite-Box Alu⢠will surpass your expectations in both style and performance. The robust, premium quality anodized aluminium shells and corner reinforcements protect your belongings without effort.
The workmanship and refined character are matched by superior features. The silent double wheels and long double tube pull handle ensure smooth manoeuvring and optimal comfort.Ā
The spacious interior of Lite-Box Alu⢠is tailored to fit your needs and more. Both compartments feature packing straps and removable divider pads, enabling you to pack and compress your belongings carefully.
Ā Aluminium material can be subject to scratches and denting, which will give character to your luggage along your journeys. Travel memories never fade.
| Weight | 4.7kg |
| Volume | 40 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Material | 100% High-end anodized aluminium |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 10 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% High-end anodized aluminium |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 40 L |
| Average Packing Weight | Approximately 10 kg |
| Weight | 4.7kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Yes |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Silent wheels |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Retractable, integrated ID tag |
| Corner guards | Anodized aluminium corner reinforcements |
| Strap | 2 packing straps |
| Logo | Samsonite branded details: locks, carry handles, rivets,⦠|
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with divider pad and ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad and ribbons |
| Divider Pad | 2 removable divider pads + Large U-shape pocket on each divider |
| Ribbons | In the top & bottom compartment |
| Interior pockets | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





















Samsonite Lite-box Alu Spinner 55CM - Aluminium
Samsonite Lite-box Alu Spinner 55CM - Aluminium
Samsonite Lite-Box Alu⢠will surpass your expectations in both style and performance. The robust, premium quality anodized aluminium shells and corner reinforcements protect your belongings without effort.
The workmanship and refined character are matched by superior features. The silent double wheels and long double tube pull handle ensure smooth manoeuvring and optimal comfort.Ā
The spacious interior of Lite-Box Alu⢠is tailored to fit your needs and more. Both compartments feature packing straps and removable divider pads, enabling you to pack and compress your belongings carefully.
Ā Aluminium material can be subject to scratches and denting, which will give character to your luggage along your journeys. Travel memories never fade.
| Weight | 4.7kg |
| Volume | 40 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Material | 100% High-end anodized aluminium |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 10 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% High-end anodized aluminium |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 40 L |
| Average Packing Weight | Approximately 10 kg |
| Weight | 4.7kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Yes |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Silent wheels |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Retractable, integrated ID tag |
| Corner guards | Anodized aluminium corner reinforcements |
| Strap | 2 packing straps |
| Logo | Samsonite branded details: locks, carry handles, rivets,⦠|
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with divider pad and ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad and ribbons |
| Divider Pad | 2 removable divider pads + Large U-shape pocket on each divider |
| Ribbons | In the top & bottom compartment |
| Interior pockets | Yes |
Original: $851.77
-65%$851.77
$298.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Samsonite Lite-Box Alu⢠will surpass your expectations in both style and performance. The robust, premium quality anodized aluminium shells and corner reinforcements protect your belongings without effort.
The workmanship and refined character are matched by superior features. The silent double wheels and long double tube pull handle ensure smooth manoeuvring and optimal comfort.Ā
The spacious interior of Lite-Box Alu⢠is tailored to fit your needs and more. Both compartments feature packing straps and removable divider pads, enabling you to pack and compress your belongings carefully.
Ā Aluminium material can be subject to scratches and denting, which will give character to your luggage along your journeys. Travel memories never fade.
| Weight | 4.7kg |
| Volume | 40 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Material | 100% High-end anodized aluminium |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 10 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% High-end anodized aluminium |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 40 L |
| Average Packing Weight | Approximately 10 kg |
| Weight | 4.7kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Yes |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Silent wheels |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Retractable, integrated ID tag |
| Corner guards | Anodized aluminium corner reinforcements |
| Strap | 2 packing straps |
| Logo | Samsonite branded details: locks, carry handles, rivets,⦠|
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with divider pad and ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad and ribbons |
| Divider Pad | 2 removable divider pads + Large U-shape pocket on each divider |
| Ribbons | In the top & bottom compartment |
| Interior pockets | Yes |


















