Eastpak Tranverz CNNCT L
Eastpak our premium CNNCT collection for the urban professional is designed for effortless commuting and seamless travel. Our large travel trolley for long-haul trips and extended stays features a smooth-wheeling system and an integrated lock.
Key Specifications
- In our CNNCT Top Khaki colourway
- Two main compartments with a zippered front pocket
- Crafted from 100% polyester
- Smooth-wheeling system with two wheels
- Telescopic handle and carry handles
- Built-in TSA three-digit code lock
- Built-in organiser
| Weight | 4.12kg |
| Volume | 121 L |
| Dimensions | 79 x 40 x 35 cm |
| Material | Polyester |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 30 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions | 79 x 40 x 35 cm |
| Size | Large |
| Volume | 121 L |
| Weight | 4.12kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







Eastpak Tranverz CNNCT L
Eastpak Tranverz CNNCT L
Eastpak our premium CNNCT collection for the urban professional is designed for effortless commuting and seamless travel. Our large travel trolley for long-haul trips and extended stays features a smooth-wheeling system and an integrated lock.
Key Specifications
- In our CNNCT Top Khaki colourway
- Two main compartments with a zippered front pocket
- Crafted from 100% polyester
- Smooth-wheeling system with two wheels
- Telescopic handle and carry handles
- Built-in TSA three-digit code lock
- Built-in organiser
| Weight | 4.12kg |
| Volume | 121 L |
| Dimensions | 79 x 40 x 35 cm |
| Material | Polyester |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 30 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions | 79 x 40 x 35 cm |
| Size | Large |
| Volume | 121 L |
| Weight | 4.12kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
Original: $248.77
-65%$248.77
$87.07Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eastpak our premium CNNCT collection for the urban professional is designed for effortless commuting and seamless travel. Our large travel trolley for long-haul trips and extended stays features a smooth-wheeling system and an integrated lock.
Key Specifications
- In our CNNCT Top Khaki colourway
- Two main compartments with a zippered front pocket
- Crafted from 100% polyester
- Smooth-wheeling system with two wheels
- Telescopic handle and carry handles
- Built-in TSA three-digit code lock
- Built-in organiser
| Weight | 4.12kg |
| Volume | 121 L |
| Dimensions | 79 x 40 x 35 cm |
| Material | Polyester |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 30 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions | 79 x 40 x 35 cm |
| Size | Large |
| Volume | 121 L |
| Weight | 4.12kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
























