Samsonite Ecodiver Large Laptop Backpack 17.3ā
Ecodiver large backpack sets a new standard within our casual assortment. The water-resistant coating makes this range the perfect choice for all your outdoor adventures and endless strolling in the city.
| Weight | 1kg |
| Volume | 26 L |
| Dimensions | 48 x 35 x 23 cm |
| Exterior | The main outer fabric and exterior zipper tape are made with 100% post-consumer recycled PET. |
| Interior | Ā 97% post-consumer recycled PET |
| Recycled PET bottles | Equivalent of 17 recycled PET bottles (0.5l - 20g). |
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions | 48 x 35 x 23 cm |
| Volume | 26 L |
| Weight | 1kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket & 1 side pocket |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 17.3" |
| Internal Organisation | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
























































Samsonite Ecodiver Large Laptop Backpack 17.3ā
Samsonite Ecodiver Large Laptop Backpack 17.3ā
Ecodiver large backpack sets a new standard within our casual assortment. The water-resistant coating makes this range the perfect choice for all your outdoor adventures and endless strolling in the city.
| Weight | 1kg |
| Volume | 26 L |
| Dimensions | 48 x 35 x 23 cm |
| Exterior | The main outer fabric and exterior zipper tape are made with 100% post-consumer recycled PET. |
| Interior | Ā 97% post-consumer recycled PET |
| Recycled PET bottles | Equivalent of 17 recycled PET bottles (0.5l - 20g). |
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions | 48 x 35 x 23 cm |
| Volume | 26 L |
| Weight | 1kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket & 1 side pocket |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 17.3" |
| Internal Organisation | Yes |
Original: $155.48
-65%$155.48
$54.42Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ecodiver large backpack sets a new standard within our casual assortment. The water-resistant coating makes this range the perfect choice for all your outdoor adventures and endless strolling in the city.
| Weight | 1kg |
| Volume | 26 L |
| Dimensions | 48 x 35 x 23 cm |
| Exterior | The main outer fabric and exterior zipper tape are made with 100% post-consumer recycled PET. |
| Interior | Ā 97% post-consumer recycled PET |
| Recycled PET bottles | Equivalent of 17 recycled PET bottles (0.5l - 20g). |
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions | 48 x 35 x 23 cm |
| Volume | 26 L |
| Weight | 1kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket & 1 side pocket |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 17.3" |
| Internal Organisation | Yes |






















