Samsonite Ecodiver Medium Laptop Backpack 15.6ā
Ecodiver sets a new standard within our casual assortment. This collection combines practicality with a stylish design and was developed with special attention to security and comfort. Using recycled materials, Ecodiver perfectly matches our 'Responsible Journey' strategy. The water-resistant coating makes this range the perfect choice for all your outdoor adventures and endless strolling in the city.
| Weight | 0.90kg |
| Volume | 19 L |
| Dimensions | 45 x 32 x 20 cm |
| Exterior | The main outer fabric and exterior zipper tape are made with 100% post-consumer recycled PETĀ |
| Interior | The interior lining and interior zipper tape are made with 97% post-consumer recycled PET |
| Recycled PET bottles | Made with the equivalent of 17 recycled PET bottles (0.5l - 20g). |
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions | 45 x 32 x 20 cm |
| Volume | 19 L |
| Weight | 0.90kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket & 1 side pocket |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 15.6" |
| Internal Organisation | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Samsonite Ecodiver Medium Laptop Backpack 15.6ā
Samsonite Ecodiver Medium Laptop Backpack 15.6ā
Ecodiver sets a new standard within our casual assortment. This collection combines practicality with a stylish design and was developed with special attention to security and comfort. Using recycled materials, Ecodiver perfectly matches our 'Responsible Journey' strategy. The water-resistant coating makes this range the perfect choice for all your outdoor adventures and endless strolling in the city.
| Weight | 0.90kg |
| Volume | 19 L |
| Dimensions | 45 x 32 x 20 cm |
| Exterior | The main outer fabric and exterior zipper tape are made with 100% post-consumer recycled PETĀ |
| Interior | The interior lining and interior zipper tape are made with 97% post-consumer recycled PET |
| Recycled PET bottles | Made with the equivalent of 17 recycled PET bottles (0.5l - 20g). |
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions | 45 x 32 x 20 cm |
| Volume | 19 L |
| Weight | 0.90kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket & 1 side pocket |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 15.6" |
| Internal Organisation | Yes |
Original: $141.96
-65%$141.96
$49.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ecodiver sets a new standard within our casual assortment. This collection combines practicality with a stylish design and was developed with special attention to security and comfort. Using recycled materials, Ecodiver perfectly matches our 'Responsible Journey' strategy. The water-resistant coating makes this range the perfect choice for all your outdoor adventures and endless strolling in the city.
| Weight | 0.90kg |
| Volume | 19 L |
| Dimensions | 45 x 32 x 20 cm |
| Exterior | The main outer fabric and exterior zipper tape are made with 100% post-consumer recycled PETĀ |
| Interior | The interior lining and interior zipper tape are made with 97% post-consumer recycled PET |
| Recycled PET bottles | Made with the equivalent of 17 recycled PET bottles (0.5l - 20g). |
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions | 45 x 32 x 20 cm |
| Volume | 19 L |
| Weight | 0.90kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket & 1 side pocket |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 15.6" |
| Internal Organisation | Yes |






















