Kipling Aviana Large 2 Wheeled Duffle - 76cm
Kipling Aviana Large 2 Wheeled Duffle - 76cm with a large packing capacity and weighing just 3.41kg, this wheeled duffle will prove ideal for longer journeys.
Ā
| Weight | 3.41 |
| Volume | 95 |
| Dimensions | 76cm x 43.5cm x 37cm |
| MaterialĀ | Polyamide to the exterior |
Ā Ā
Key Product Specification
- Telescopic wheel handle
- Classical Kipling branding
- Zipped closure
- Top handle
- Additional handle to the side
- TSA combination lock
- Silicon Luggage Tag
- Zipped pocket to the inside
- Packing ribbons
- Compression straps
| Warranty | Limited 2 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | Polyamide to the exterior - 100% recycled polyester interior lining |
| Dimensions | 79 x 40 x 33 cm |
| Size | Large |
| Volume | 95 |
| Weight | 3.41 |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns























Kipling Aviana Large 2 Wheeled Duffle - 76cm
Kipling Aviana Large 2 Wheeled Duffle - 76cm
Kipling Aviana Large 2 Wheeled Duffle - 76cm with a large packing capacity and weighing just 3.41kg, this wheeled duffle will prove ideal for longer journeys.
Ā
| Weight | 3.41 |
| Volume | 95 |
| Dimensions | 76cm x 43.5cm x 37cm |
| MaterialĀ | Polyamide to the exterior |
Ā Ā
Key Product Specification
- Telescopic wheel handle
- Classical Kipling branding
- Zipped closure
- Top handle
- Additional handle to the side
- TSA combination lock
- Silicon Luggage Tag
- Zipped pocket to the inside
- Packing ribbons
- Compression straps
| Warranty | Limited 2 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | Polyamide to the exterior - 100% recycled polyester interior lining |
| Dimensions | 79 x 40 x 33 cm |
| Size | Large |
| Volume | 95 |
| Weight | 3.41 |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
Original: $290.68
-65%$290.68
$101.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Kipling Aviana Large 2 Wheeled Duffle - 76cm with a large packing capacity and weighing just 3.41kg, this wheeled duffle will prove ideal for longer journeys.
Ā
| Weight | 3.41 |
| Volume | 95 |
| Dimensions | 76cm x 43.5cm x 37cm |
| MaterialĀ | Polyamide to the exterior |
Ā Ā
Key Product Specification
- Telescopic wheel handle
- Classical Kipling branding
- Zipped closure
- Top handle
- Additional handle to the side
- TSA combination lock
- Silicon Luggage Tag
- Zipped pocket to the inside
- Packing ribbons
- Compression straps
| Warranty | Limited 2 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | Polyamide to the exterior - 100% recycled polyester interior lining |
| Dimensions | 79 x 40 x 33 cm |
| Size | Large |
| Volume | 95 |
| Weight | 3.41 |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
























