Kipling SPONTANEOUS L
Meet your new coveted travel companion: The Spontaneous L. Thoughtfully designed for practicality, lightness and comfort, this spacious suitcase is ideal for the seasoned jetsetter looking for generous storage space. A key feature of the Spontaneous L is its roomy compartments and pockets, so you can easily pack everything you need for long or short trips. The four 360° rotation wheels make gliding through busy airports a breeze, while the double TSA lock offers peace of mind and security while travelling.
Ā
| Weight | 4.36kgs |
| Volume | 101L |
| Dimensions | 78cm x 41cm x 41cm |
| MaterialĀ | 56% Recycled Polyamide, 44% Polyamide |
Ā Ā
Key Product Specification
- Silicone luggage tag
- Zipped main compartment
- Zipped mesh inside pocket
- 2 zipped front pockets
- Exterior and interior cinch straps
- 4 dual 360° rotation wheels
- Top, side and front carry handles
- Double TSA lock
- D ring
- Round Kipling logo
- Three style sizes nest inside one another
-
Style codeĀ KP:KI4193:3NL:OS::1:
| Warranty | Limited 2 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | 56% Recycled Polyamide, 44% Polyamide |
| Dimensions | 78 x 41 x 41 cm |
| Size | Large |
| Volume | 101L |
| Weight | 4.36kgs |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Kipling SPONTANEOUS L
Kipling SPONTANEOUS L
Meet your new coveted travel companion: The Spontaneous L. Thoughtfully designed for practicality, lightness and comfort, this spacious suitcase is ideal for the seasoned jetsetter looking for generous storage space. A key feature of the Spontaneous L is its roomy compartments and pockets, so you can easily pack everything you need for long or short trips. The four 360° rotation wheels make gliding through busy airports a breeze, while the double TSA lock offers peace of mind and security while travelling.
Ā
| Weight | 4.36kgs |
| Volume | 101L |
| Dimensions | 78cm x 41cm x 41cm |
| MaterialĀ | 56% Recycled Polyamide, 44% Polyamide |
Ā Ā
Key Product Specification
- Silicone luggage tag
- Zipped main compartment
- Zipped mesh inside pocket
- 2 zipped front pockets
- Exterior and interior cinch straps
- 4 dual 360° rotation wheels
- Top, side and front carry handles
- Double TSA lock
- D ring
- Round Kipling logo
- Three style sizes nest inside one another
-
Style codeĀ KP:KI4193:3NL:OS::1:
| Warranty | Limited 2 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | 56% Recycled Polyamide, 44% Polyamide |
| Dimensions | 78 x 41 x 41 cm |
| Size | Large |
| Volume | 101L |
| Weight | 4.36kgs |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
Original: $355.58
-65%$355.58
$124.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Meet your new coveted travel companion: The Spontaneous L. Thoughtfully designed for practicality, lightness and comfort, this spacious suitcase is ideal for the seasoned jetsetter looking for generous storage space. A key feature of the Spontaneous L is its roomy compartments and pockets, so you can easily pack everything you need for long or short trips. The four 360° rotation wheels make gliding through busy airports a breeze, while the double TSA lock offers peace of mind and security while travelling.
Ā
| Weight | 4.36kgs |
| Volume | 101L |
| Dimensions | 78cm x 41cm x 41cm |
| MaterialĀ | 56% Recycled Polyamide, 44% Polyamide |
Ā Ā
Key Product Specification
- Silicone luggage tag
- Zipped main compartment
- Zipped mesh inside pocket
- 2 zipped front pockets
- Exterior and interior cinch straps
- 4 dual 360° rotation wheels
- Top, side and front carry handles
- Double TSA lock
- D ring
- Round Kipling logo
- Three style sizes nest inside one another
-
Style codeĀ KP:KI4193:3NL:OS::1:
| Warranty | Limited 2 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | 56% Recycled Polyamide, 44% Polyamide |
| Dimensions | 78 x 41 x 41 cm |
| Size | Large |
| Volume | 101L |
| Weight | 4.36kgs |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
























