American Tourister DashPop Easy Access 55cm Cabin
The American Tourister DashPop Expandable 55cm. Show off your vibrant personality, its eye-catching, sleek design and lively hues will add a splash of joy to your trips.
- Ā Made from strong polypropylene material, it offers maximum volume with a spacious interior, plus a handy expandability function.Ā
- Ā It comes with personalisation included, allowing you to add a personal touch to your suitcase by adding your initials on the side panel.Ā
The perfect blend of fun and functionality.Ā DashPop will help you make a statement wherever you travel
Ā
| Weight | 3.1 kg |
| Volume | 42/48 L (Expandable) |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Expanded Dimensions | 55 x 40 x 25 cm |
| Material | 100% Polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polycarbonate |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Expanded Dimensions | 55 x 40 x 25 cm |
| Size | Cabin |
| Volume | 41/48 L (Expandable) |
| Weight | 3.1 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Yes |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
No |
| Tablet Pocket |
No |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












American Tourister DashPop Easy Access 55cm Cabin
American Tourister DashPop Easy Access 55cm Cabin
The American Tourister DashPop Expandable 55cm. Show off your vibrant personality, its eye-catching, sleek design and lively hues will add a splash of joy to your trips.
- Ā Made from strong polypropylene material, it offers maximum volume with a spacious interior, plus a handy expandability function.Ā
- Ā It comes with personalisation included, allowing you to add a personal touch to your suitcase by adding your initials on the side panel.Ā
The perfect blend of fun and functionality.Ā DashPop will help you make a statement wherever you travel
Ā
| Weight | 3.1 kg |
| Volume | 42/48 L (Expandable) |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Expanded Dimensions | 55 x 40 x 25 cm |
| Material | 100% Polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polycarbonate |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Expanded Dimensions | 55 x 40 x 25 cm |
| Size | Cabin |
| Volume | 41/48 L (Expandable) |
| Weight | 3.1 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Yes |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
No |
| Tablet Pocket |
No |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
No |
Original: $141.96
-65%$141.96
$49.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The American Tourister DashPop Expandable 55cm. Show off your vibrant personality, its eye-catching, sleek design and lively hues will add a splash of joy to your trips.
- Ā Made from strong polypropylene material, it offers maximum volume with a spacious interior, plus a handy expandability function.Ā
- Ā It comes with personalisation included, allowing you to add a personal touch to your suitcase by adding your initials on the side panel.Ā
The perfect blend of fun and functionality.Ā DashPop will help you make a statement wherever you travel
Ā
| Weight | 3.1 kg |
| Volume | 42/48 L (Expandable) |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Expanded Dimensions | 55 x 40 x 25 cm |
| Material | 100% Polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polycarbonate |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Expanded Dimensions | 55 x 40 x 25 cm |
| Size | Cabin |
| Volume | 41/48 L (Expandable) |
| Weight | 3.1 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Yes |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
No |
| Tablet Pocket |
No |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
No |














