American Tourister Take2cabin S Backpack
Details
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Material | 100% Recyclex fabric technology, made from recycled PET bottles |
| Dimensions | 40 x 25 x 20 cm |
| Volume | 24.2 L |
| Weight | 0.46 kg |
Exterior
| Material Type | Softside |
| Handles | Top & side handles |
| Backpack straps | Ergonomic backpack straps |
| Zippers | Yes |
| Smart Sleeve | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Compression straps | Yes |
Interior
| Internal Organisation | Yes |
| Material |
Interior fabric made from 18 recycled PET bottles using our Recyclex™ material technology |
| Easy access front pocket | Yes |
| Cross-ribbons | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





























American Tourister Take2cabin S Backpack
American Tourister Take2cabin S Backpack
Details
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Material | 100% Recyclex fabric technology, made from recycled PET bottles |
| Dimensions | 40 x 25 x 20 cm |
| Volume | 24.2 L |
| Weight | 0.46 kg |
Exterior
| Material Type | Softside |
| Handles | Top & side handles |
| Backpack straps | Ergonomic backpack straps |
| Zippers | Yes |
| Smart Sleeve | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Compression straps | Yes |
Interior
| Internal Organisation | Yes |
| Material |
Interior fabric made from 18 recycled PET bottles using our Recyclex™ material technology |
| Easy access front pocket | Yes |
| Cross-ribbons | Yes |
Original: $41.91
-65%$41.91
$14.67Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Details
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Material | 100% Recyclex fabric technology, made from recycled PET bottles |
| Dimensions | 40 x 25 x 20 cm |
| Volume | 24.2 L |
| Weight | 0.46 kg |
Exterior
| Material Type | Softside |
| Handles | Top & side handles |
| Backpack straps | Ergonomic backpack straps |
| Zippers | Yes |
| Smart Sleeve | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Compression straps | Yes |
Interior
| Internal Organisation | Yes |
| Material |
Interior fabric made from 18 recycled PET bottles using our Recyclex™ material technology |
| Easy access front pocket | Yes |
| Cross-ribbons | Yes |














