American Tourister DashPop Expandable 77cm Spinner
The American Tourister DashPop Expandable 77cm. Show off your vibrant personality, its eye-catching, sleek design and lively hues will add a splash of joy to your trips.
- Made from strong polypropylene material, it offers maximum volume with a spacious interior, plus a handy expandability function.
- It comes with personalisation included, allowing you to add a personal touch to your suitcase by adding your initials on the side panel.
The perfect blend of fun and functionality. DashPop will help you make a statement wherever you travel
| Weight | 3.7kg |
| Volume | 104/121 L (Expandable) |
| Dimensions | 77 x 50 x 30 cm |
| Expanded Dimensions | 77 x 50 x 33 cm |
| Material | 100% Polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polycarbonate - Interior fabric made using our Recyclex™ material technology |
| Dimensions | 77 x 50 x 30 cm |
| Expanded Dimensions | 77 x 50 x 33 cm |
| Size | Large |
| Volume | 104/121 L |
| Weight | 3.7kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 8 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
No |
| Tablet Pocket |
No |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
































































































American Tourister DashPop Expandable 77cm Spinner
American Tourister DashPop Expandable 77cm Spinner
The American Tourister DashPop Expandable 77cm. Show off your vibrant personality, its eye-catching, sleek design and lively hues will add a splash of joy to your trips.
- Made from strong polypropylene material, it offers maximum volume with a spacious interior, plus a handy expandability function.
- It comes with personalisation included, allowing you to add a personal touch to your suitcase by adding your initials on the side panel.
The perfect blend of fun and functionality. DashPop will help you make a statement wherever you travel
| Weight | 3.7kg |
| Volume | 104/121 L (Expandable) |
| Dimensions | 77 x 50 x 30 cm |
| Expanded Dimensions | 77 x 50 x 33 cm |
| Material | 100% Polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polycarbonate - Interior fabric made using our Recyclex™ material technology |
| Dimensions | 77 x 50 x 30 cm |
| Expanded Dimensions | 77 x 50 x 33 cm |
| Size | Large |
| Volume | 104/121 L |
| Weight | 3.7kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 8 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
No |
| Tablet Pocket |
No |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
No |
Original: $201.45
-65%$201.45
$70.51Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The American Tourister DashPop Expandable 77cm. Show off your vibrant personality, its eye-catching, sleek design and lively hues will add a splash of joy to your trips.
- Made from strong polypropylene material, it offers maximum volume with a spacious interior, plus a handy expandability function.
- It comes with personalisation included, allowing you to add a personal touch to your suitcase by adding your initials on the side panel.
The perfect blend of fun and functionality. DashPop will help you make a statement wherever you travel
| Weight | 3.7kg |
| Volume | 104/121 L (Expandable) |
| Dimensions | 77 x 50 x 30 cm |
| Expanded Dimensions | 77 x 50 x 33 cm |
| Material | 100% Polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polycarbonate - Interior fabric made using our Recyclex™ material technology |
| Dimensions | 77 x 50 x 30 cm |
| Expanded Dimensions | 77 x 50 x 33 cm |
| Size | Large |
| Volume | 104/121 L |
| Weight | 3.7kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 8 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
No |
| Tablet Pocket |
No |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
No |














