Samsonite Ecodiver Travel BackpackĀ Small 17.3ā
| Weight | 1.6kg |
| Volume | 38 L |
| Dimensions | Ā 54 x 34 x 26 cm |
| Material | Outer fabric are made with 100% post-consumer recycled PET. Interior lining and interior zipper tape are made with 97% post-consumer recycled PET |
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions |
54 x 34 x 26 cm |
| Volume | 38 L |
| Weight | 1.6 kg |
Why is this product eco friendly?
| Ā Exterior | The main outer fabric are made with 100% post-consumer recycled PET. The coating and backing are made with virgin materials. |
| Interior | The interior lining and interior zipper tape are made with 97% post-consumer recycled PET |
| Recycled PET bottles | The mainĀ outer fabric, interior lining, exterior and interior zipper tape are made with the equivalent of 21 recycled PET bottles (0.5l - 20g) |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket & 1 side pocket |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 17.3" |
| Internal Organisation | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns































Samsonite Ecodiver Travel BackpackĀ Small 17.3ā
Samsonite Ecodiver Travel BackpackĀ Small 17.3ā
| Weight | 1.6kg |
| Volume | 38 L |
| Dimensions | Ā 54 x 34 x 26 cm |
| Material | Outer fabric are made with 100% post-consumer recycled PET. Interior lining and interior zipper tape are made with 97% post-consumer recycled PET |
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions |
54 x 34 x 26 cm |
| Volume | 38 L |
| Weight | 1.6 kg |
Why is this product eco friendly?
| Ā Exterior | The main outer fabric are made with 100% post-consumer recycled PET. The coating and backing are made with virgin materials. |
| Interior | The interior lining and interior zipper tape are made with 97% post-consumer recycled PET |
| Recycled PET bottles | The mainĀ outer fabric, interior lining, exterior and interior zipper tape are made with the equivalent of 21 recycled PET bottles (0.5l - 20g) |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket & 1 side pocket |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 17.3" |
| Internal Organisation | Yes |
Original: $197.39
-65%$197.39
$69.09Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Weight | 1.6kg |
| Volume | 38 L |
| Dimensions | Ā 54 x 34 x 26 cm |
| Material | Outer fabric are made with 100% post-consumer recycled PET. Interior lining and interior zipper tape are made with 97% post-consumer recycled PET |
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions |
54 x 34 x 26 cm |
| Volume | 38 L |
| Weight | 1.6 kg |
Why is this product eco friendly?
| Ā Exterior | The main outer fabric are made with 100% post-consumer recycled PET. The coating and backing are made with virgin materials. |
| Interior | The interior lining and interior zipper tape are made with 97% post-consumer recycled PET |
| Recycled PET bottles | The mainĀ outer fabric, interior lining, exterior and interior zipper tape are made with the equivalent of 21 recycled PET bottles (0.5l - 20g) |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket & 1 side pocket |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 17.3" |
| Internal Organisation | Yes |
























