Samsonite Ecodiver Backpack XS
About the collection
Ecodiver sets a new standard within our casual assortment. This collection combines practicality with a stylish design and was developed with special attention to security and comfort. Using recycled materials, Ecodiver perfectly matches our 'Responsible Journey' strategy. The water-resistant fabric makes this range the perfect choice for all your outdoor adventures and endless strolling in the city.
| Weight | 0.8 kg |
| Volume | 19 L |
| Dimensions | 40 x 25 x 20 cm |
| Material | Nylon & Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with post-industrial recycled nylon and post-consumer recycled PET plastic. |
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions |
40 x 25 x 20 cm |
| Volume | 19 L |
| Weight | 0.8 kg |
Why is this product eco friendly?
|
Exterior & Interior |
100% by weight of the outer fabric is made with post-industrial recycled nylon and post-consumer recycled PET plastic. At least 95% by weight of the interior lining and at least 90% by weight of the zipper are made with post-consumer recycled PET plastic. Total use of post-consumer recycled PET plastic is the equivalent of 15 plastic water bottles (0,5L - 20g). |
| Recyclex™ materials | Recyclex™ materials are made with at least 50% recycled plastic. They reduce our impact on the planet and give waste a new life as part of our durable, long-lasting products. |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket & 2 side pockets |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Water resistant fabric | Yes |
| Underseater | Yes |
| Backrest with air circulation system | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Laptop compartment | Yes |
| Clothing compartment | Yes |
| Tablet Pocket | Yes |
| Interior Laptop Bag | 14" |
| Tablet Screen Size | 10.5" |
| Divider Pad | Yes |
| Horizontal Straps | Yes |
| Mesh Pocket | See-Thru™ |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















































Samsonite Ecodiver Backpack XS
Samsonite Ecodiver Backpack XS
About the collection
Ecodiver sets a new standard within our casual assortment. This collection combines practicality with a stylish design and was developed with special attention to security and comfort. Using recycled materials, Ecodiver perfectly matches our 'Responsible Journey' strategy. The water-resistant fabric makes this range the perfect choice for all your outdoor adventures and endless strolling in the city.
| Weight | 0.8 kg |
| Volume | 19 L |
| Dimensions | 40 x 25 x 20 cm |
| Material | Nylon & Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with post-industrial recycled nylon and post-consumer recycled PET plastic. |
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions |
40 x 25 x 20 cm |
| Volume | 19 L |
| Weight | 0.8 kg |
Why is this product eco friendly?
|
Exterior & Interior |
100% by weight of the outer fabric is made with post-industrial recycled nylon and post-consumer recycled PET plastic. At least 95% by weight of the interior lining and at least 90% by weight of the zipper are made with post-consumer recycled PET plastic. Total use of post-consumer recycled PET plastic is the equivalent of 15 plastic water bottles (0,5L - 20g). |
| Recyclex™ materials | Recyclex™ materials are made with at least 50% recycled plastic. They reduce our impact on the planet and give waste a new life as part of our durable, long-lasting products. |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket & 2 side pockets |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Water resistant fabric | Yes |
| Underseater | Yes |
| Backrest with air circulation system | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Laptop compartment | Yes |
| Clothing compartment | Yes |
| Tablet Pocket | Yes |
| Interior Laptop Bag | 14" |
| Tablet Screen Size | 10.5" |
| Divider Pad | Yes |
| Horizontal Straps | Yes |
| Mesh Pocket | See-Thru™ |
Original: $120.33
-65%$120.33
$42.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About the collection
Ecodiver sets a new standard within our casual assortment. This collection combines practicality with a stylish design and was developed with special attention to security and comfort. Using recycled materials, Ecodiver perfectly matches our 'Responsible Journey' strategy. The water-resistant fabric makes this range the perfect choice for all your outdoor adventures and endless strolling in the city.
| Weight | 0.8 kg |
| Volume | 19 L |
| Dimensions | 40 x 25 x 20 cm |
| Material | Nylon & Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with post-industrial recycled nylon and post-consumer recycled PET plastic. |
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions |
40 x 25 x 20 cm |
| Volume | 19 L |
| Weight | 0.8 kg |
Why is this product eco friendly?
|
Exterior & Interior |
100% by weight of the outer fabric is made with post-industrial recycled nylon and post-consumer recycled PET plastic. At least 95% by weight of the interior lining and at least 90% by weight of the zipper are made with post-consumer recycled PET plastic. Total use of post-consumer recycled PET plastic is the equivalent of 15 plastic water bottles (0,5L - 20g). |
| Recyclex™ materials | Recyclex™ materials are made with at least 50% recycled plastic. They reduce our impact on the planet and give waste a new life as part of our durable, long-lasting products. |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket & 2 side pockets |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Water resistant fabric | Yes |
| Underseater | Yes |
| Backrest with air circulation system | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Laptop compartment | Yes |
| Clothing compartment | Yes |
| Tablet Pocket | Yes |
| Interior Laptop Bag | 14" |
| Tablet Screen Size | 10.5" |
| Divider Pad | Yes |
| Horizontal Straps | Yes |
| Mesh Pocket | See-Thru™ |
























