Samsonite Urbify 3-way travel bag
About the collection
Urbify suitcases combine simplicity, comfort and design. This softside collection ticks all the 'essentials' boxes: locable pockets, sturdy wheels and tube handles, and inside straps to ease packing. A perfect basic to never go unnoticed!
- 100% by weight of the outer fabric and interior lining are made with post-consumer recycled PET plastic, the equivalent of 17 plastic water bottles (0,5L - 20g).
Ā
| Weight | 0.6kg |
| Volume | 24 L |
| Dimensions |
43 x 30 x 18 cm |
| Material | 100 recycled polyester,Ā |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 2 year global warranty |
| Model | Backpack |
Detailed Product Information
| Material Type | Softside |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Removable shoulder strap |
| Backpack straps | Tuck-away backpack straps |
| Cabin Luggage | Yes |
Interior
| Main Compartment | Ā Yes |
| Clothing compartment | Yes |
| Cross-ribbons | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




































Samsonite Urbify 3-way travel bag
Samsonite Urbify 3-way travel bag
About the collection
Urbify suitcases combine simplicity, comfort and design. This softside collection ticks all the 'essentials' boxes: locable pockets, sturdy wheels and tube handles, and inside straps to ease packing. A perfect basic to never go unnoticed!
- 100% by weight of the outer fabric and interior lining are made with post-consumer recycled PET plastic, the equivalent of 17 plastic water bottles (0,5L - 20g).
Ā
| Weight | 0.6kg |
| Volume | 24 L |
| Dimensions |
43 x 30 x 18 cm |
| Material | 100 recycled polyester,Ā |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 2 year global warranty |
| Model | Backpack |
Detailed Product Information
| Material Type | Softside |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Removable shoulder strap |
| Backpack straps | Tuck-away backpack straps |
| Cabin Luggage | Yes |
Interior
| Main Compartment | Ā Yes |
| Clothing compartment | Yes |
| Cross-ribbons | Yes |
Original: $81.12
-65%$81.12
$28.39Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About the collection
Urbify suitcases combine simplicity, comfort and design. This softside collection ticks all the 'essentials' boxes: locable pockets, sturdy wheels and tube handles, and inside straps to ease packing. A perfect basic to never go unnoticed!
- 100% by weight of the outer fabric and interior lining are made with post-consumer recycled PET plastic, the equivalent of 17 plastic water bottles (0,5L - 20g).
Ā
| Weight | 0.6kg |
| Volume | 24 L |
| Dimensions |
43 x 30 x 18 cm |
| Material | 100 recycled polyester,Ā |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 2 year global warranty |
| Model | Backpack |
Detailed Product Information
| Material Type | Softside |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Removable shoulder strap |
| Backpack straps | Tuck-away backpack straps |
| Cabin Luggage | Yes |
Interior
| Main Compartment | Ā Yes |
| Clothing compartment | Yes |
| Cross-ribbons | Yes |
























