Samsonite Upscape Cabin Front Pocket Spinner EXP(4 wheels) 55cm (Easy Access Cabin)
Samsonite Upscape cabin 55 cm Easy Access. The font pocket offers easy access to all your belongings. It includes a laptop and tablet compartment with strap, pockets for your phone and powerbank, and an additional volume pocket. The front pocket can be locked as well.
Enjoy carefree travelling thanks to its lightness, the shock-absorbing suspension wheels and its removable & washable interior lining. The handy expandability and eye-catching silver lining will only add to the travel fun!
| Weight | 2.6kg |
| Volume | 42/48 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 23/26 cm |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 42/48 L |
| Average Packing Weight | Approximately 10 kg |
| Weight | 2.6kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
























































Samsonite Upscape Cabin Front Pocket Spinner EXP(4 wheels) 55cm (Easy Access Cabin)
Samsonite Upscape Cabin Front Pocket Spinner EXP(4 wheels) 55cm (Easy Access Cabin)
Samsonite Upscape cabin 55 cm Easy Access. The font pocket offers easy access to all your belongings. It includes a laptop and tablet compartment with strap, pockets for your phone and powerbank, and an additional volume pocket. The front pocket can be locked as well.
Enjoy carefree travelling thanks to its lightness, the shock-absorbing suspension wheels and its removable & washable interior lining. The handy expandability and eye-catching silver lining will only add to the travel fun!
| Weight | 2.6kg |
| Volume | 42/48 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 23/26 cm |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 42/48 L |
| Average Packing Weight | Approximately 10 kg |
| Weight | 2.6kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
Original: $247.42
-65%$247.42
$86.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Samsonite Upscape cabin 55 cm Easy Access. The font pocket offers easy access to all your belongings. It includes a laptop and tablet compartment with strap, pockets for your phone and powerbank, and an additional volume pocket. The front pocket can be locked as well.
Enjoy carefree travelling thanks to its lightness, the shock-absorbing suspension wheels and its removable & washable interior lining. The handy expandability and eye-catching silver lining will only add to the travel fun!
| Weight | 2.6kg |
| Volume | 42/48 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 23/26 cm |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 42/48 L |
| Average Packing Weight | Approximately 10 kg |
| Weight | 2.6kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |






















