Travelite Next Trolley S+ 55cm Front Pocket
Travelite Next Trolley S+ 55cm Front Pocket, you are certain to have made the right choice. It is made of high-quality aluminium and impresses with its elegant, unobtrusive look and top-of-the-range craftsmanship. It's many practical features.
Product Details
- one zip pocket on the front
- closes with plug fastener (lockable closure for better theft protection)
- handles on the side and at the top
- two-arm retractable telescopic handle
- TSA combination lock - for easier luggage inspection in the USA
| Weight | 4.6 kg |
| Volume | 41 L |
| Dimensions | 40 x 55 x 23 cm (width x height x depth) |
| Material | Aluminium |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 40 x 55 x 23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 41 l |
| Average packing weight |
Approximately 10 kg |
| Weight | 4,6 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable |
Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Removable Bag/Pocket |
Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad, ribbons and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top & the bottom compartment, with pocket |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Interior Laptop Bag |
15.6" |
| Laptop Screen Size |
15.6" |
| Tablet Pocket |
Yes |
| Tablet Screen Size |
10.5" |
| Phone Pocket |
Yes |
| Wet pocket |
Yes |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
|
| Pocket for Cables |
Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Travelite Next Trolley S+ 55cm Front Pocket
Travelite Next Trolley S+ 55cm Front Pocket
Travelite Next Trolley S+ 55cm Front Pocket, you are certain to have made the right choice. It is made of high-quality aluminium and impresses with its elegant, unobtrusive look and top-of-the-range craftsmanship. It's many practical features.
Product Details
- one zip pocket on the front
- closes with plug fastener (lockable closure for better theft protection)
- handles on the side and at the top
- two-arm retractable telescopic handle
- TSA combination lock - for easier luggage inspection in the USA
| Weight | 4.6 kg |
| Volume | 41 L |
| Dimensions | 40 x 55 x 23 cm (width x height x depth) |
| Material | Aluminium |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 40 x 55 x 23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 41 l |
| Average packing weight |
Approximately 10 kg |
| Weight | 4,6 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable |
Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Removable Bag/Pocket |
Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad, ribbons and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top & the bottom compartment, with pocket |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Interior Laptop Bag |
15.6" |
| Laptop Screen Size |
15.6" |
| Tablet Pocket |
Yes |
| Tablet Screen Size |
10.5" |
| Phone Pocket |
Yes |
| Wet pocket |
Yes |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
|
| Pocket for Cables |
Yes |
Original: $431.29
-65%$431.29
$150.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Travelite Next Trolley S+ 55cm Front Pocket, you are certain to have made the right choice. It is made of high-quality aluminium and impresses with its elegant, unobtrusive look and top-of-the-range craftsmanship. It's many practical features.
Product Details
- one zip pocket on the front
- closes with plug fastener (lockable closure for better theft protection)
- handles on the side and at the top
- two-arm retractable telescopic handle
- TSA combination lock - for easier luggage inspection in the USA
| Weight | 4.6 kg |
| Volume | 41 L |
| Dimensions | 40 x 55 x 23 cm (width x height x depth) |
| Material | Aluminium |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 40 x 55 x 23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 41 l |
| Average packing weight |
Approximately 10 kg |
| Weight | 4,6 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable |
Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Removable Bag/Pocket |
Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad, ribbons and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top & the bottom compartment, with pocket |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Interior Laptop Bag |
15.6" |
| Laptop Screen Size |
15.6" |
| Tablet Pocket |
Yes |
| Tablet Screen Size |
10.5" |
| Phone Pocket |
Yes |
| Wet pocket |
Yes |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
|
| Pocket for Cables |
Yes |






















