Tropicfeel Nook 2.0 Backpack
Tropicfeel Nook a backpack designed to do more. Built to efficiently navigate the bustling city streets and capable of carrying gear on the trail, the Nook backpack will seamlessly fit your lifestyle.
Featuring elevated organization for your everyday carry essentials its main body expands from 14L to 26L, and up to 34L with the full accessories ecosystem for your weekend getaways and beyond. Ā Please note accessories are sold separately.
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions | 42 x 28 x 14 cm - 52 x 28 x 19 cm ExpandedĀ |
| Volume |
14-26L |
| Weight | 1.5 kg |
Why is this product eco friendly?
| Ā Exterior | Main material: 50% Recycled Polyester, 50% Polyester. |
| Interior | Lining: 100% Recycled Polyester. |
| Ā |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket & 1 side pocket |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 17.3" |
| Internal Organisation | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Tropicfeel Nook 2.0 Backpack
Tropicfeel Nook 2.0 Backpack
Tropicfeel Nook a backpack designed to do more. Built to efficiently navigate the bustling city streets and capable of carrying gear on the trail, the Nook backpack will seamlessly fit your lifestyle.
Featuring elevated organization for your everyday carry essentials its main body expands from 14L to 26L, and up to 34L with the full accessories ecosystem for your weekend getaways and beyond. Ā Please note accessories are sold separately.
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions | 42 x 28 x 14 cm - 52 x 28 x 19 cm ExpandedĀ |
| Volume |
14-26L |
| Weight | 1.5 kg |
Why is this product eco friendly?
| Ā Exterior | Main material: 50% Recycled Polyester, 50% Polyester. |
| Interior | Lining: 100% Recycled Polyester. |
| Ā |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket & 1 side pocket |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 17.3" |
| Internal Organisation | Yes |
Original: $133.85
-65%$133.85
$46.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tropicfeel Nook a backpack designed to do more. Built to efficiently navigate the bustling city streets and capable of carrying gear on the trail, the Nook backpack will seamlessly fit your lifestyle.
Featuring elevated organization for your everyday carry essentials its main body expands from 14L to 26L, and up to 34L with the full accessories ecosystem for your weekend getaways and beyond. Ā Please note accessories are sold separately.
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions | 42 x 28 x 14 cm - 52 x 28 x 19 cm ExpandedĀ |
| Volume |
14-26L |
| Weight | 1.5 kg |
Why is this product eco friendly?
| Ā Exterior | Main material: 50% Recycled Polyester, 50% Polyester. |
| Interior | Lining: 100% Recycled Polyester. |
| Ā |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket & 1 side pocket |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 17.3" |
| Internal Organisation | Yes |
























