Tropicfeel Nest Backpack 2.0
Tropicfeel Nest Ā 2.0, Leave Nothing Behind. Going on a trip and stacking your travel backpack under your seat on the plane is always hard, and we understand that. Whether it's an extra shirt or a camera, youāll be able to pack it all with Nest and carry it on board on your next flight.
Key Product Specification
| Warranty | Lifetime warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions | 46 x 30 x 13 cmĀ |
| Volume |
16-20L |
| Weight | 1.5 kg |
Why is this product eco friendly?
| Ā Exterior | Main material: 50% Recycled Polyester, 50% Polyester. |
| Interior | Lining: 100% Recycled Polyester. |
| Ā |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket & 1 side pocket |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 17.3" |
| Internal Organisation | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns












Tropicfeel Nest Backpack 2.0
Tropicfeel Nest Backpack 2.0
Tropicfeel Nest Ā 2.0, Leave Nothing Behind. Going on a trip and stacking your travel backpack under your seat on the plane is always hard, and we understand that. Whether it's an extra shirt or a camera, youāll be able to pack it all with Nest and carry it on board on your next flight.
Key Product Specification
| Warranty | Lifetime warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions | 46 x 30 x 13 cmĀ |
| Volume |
16-20L |
| Weight | 1.5 kg |
Why is this product eco friendly?
| Ā Exterior | Main material: 50% Recycled Polyester, 50% Polyester. |
| Interior | Lining: 100% Recycled Polyester. |
| Ā |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket & 1 side pocket |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 17.3" |
| Internal Organisation | Yes |
Original: $201.45
-65%$201.45
$70.51Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tropicfeel Nest Ā 2.0, Leave Nothing Behind. Going on a trip and stacking your travel backpack under your seat on the plane is always hard, and we understand that. Whether it's an extra shirt or a camera, youāll be able to pack it all with Nest and carry it on board on your next flight.
Key Product Specification
| Warranty | Lifetime warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions | 46 x 30 x 13 cmĀ |
| Volume |
16-20L |
| Weight | 1.5 kg |
Why is this product eco friendly?
| Ā Exterior | Main material: 50% Recycled Polyester, 50% Polyester. |
| Interior | Lining: 100% Recycled Polyester. |
| Ā |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | 1 front pocket & 1 side pocket |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 17.3" |
| Internal Organisation | Yes |
























