Tropicfeel Shell Backpack 2.0 (New)
Tropicfeel Shell 2.0. The modern-day travelers backpack. Built for everyday adventures to week-long getaways, the backpack and wardrobe system has unmatched versatility, easy access, and organization to pack up to 20% more. The 3-in-1 adaptable design shifts between 20L to 40L and up to 42L with accessories.
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions | 51 x 30 x 19 cm - 60Ā x 28 x 19 cm ExpandedĀ |
| Volume |
20-40L |
| Weight | 1.5 kg |
Why is this product eco friendly?
| Ā Exterior | Main material: 68% Recycled Polyester, 13% Recycled Nylon. |
| Interior | Lining: 100% Recycled Polyester. |
| Ā |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | Yes |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 17.3" |
| Internal Organisation | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns































Tropicfeel Shell Backpack 2.0 (New)
Tropicfeel Shell Backpack 2.0 (New)
Tropicfeel Shell 2.0. The modern-day travelers backpack. Built for everyday adventures to week-long getaways, the backpack and wardrobe system has unmatched versatility, easy access, and organization to pack up to 20% more. The 3-in-1 adaptable design shifts between 20L to 40L and up to 42L with accessories.
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions | 51 x 30 x 19 cm - 60Ā x 28 x 19 cm ExpandedĀ |
| Volume |
20-40L |
| Weight | 1.5 kg |
Why is this product eco friendly?
| Ā Exterior | Main material: 68% Recycled Polyester, 13% Recycled Nylon. |
| Interior | Lining: 100% Recycled Polyester. |
| Ā |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | Yes |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 17.3" |
| Internal Organisation | Yes |
Original: $214.97
-65%$214.97
$75.24Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tropicfeel Shell 2.0. The modern-day travelers backpack. Built for everyday adventures to week-long getaways, the backpack and wardrobe system has unmatched versatility, easy access, and organization to pack up to 20% more. The 3-in-1 adaptable design shifts between 20L to 40L and up to 42L with accessories.
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions | 51 x 30 x 19 cm - 60Ā x 28 x 19 cm ExpandedĀ |
| Volume |
20-40L |
| Weight | 1.5 kg |
Why is this product eco friendly?
| Ā Exterior | Main material: 68% Recycled Polyester, 13% Recycled Nylon. |
| Interior | Lining: 100% Recycled Polyester. |
| Ā |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | Yes |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 17.3" |
| Internal Organisation | Yes |
























