Tropicfeel Shelter Backpack 2.0
| Weight | 1.5kg |
| Volume | 30 - 54 L |
| Dimensions | Ā 50 x 27 x 22 cm, 90 x 27 x 22 cm - ExpandedĀ |
| Material |
Main Material: 50% Recycled Polyester, 43% Recycled Nylon |
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions |
54 x 34 x 26 cm |
| Volume | 38 L |
| Weight | 1.6 kg |
Why is this product eco friendly?
| Ā Exterior | Main Material: 50% Recycled Polyester, 43% Recycled Nylon |
| Interior | Lining: 100% Recycled Polyester |
| Recycled PET bottles |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | Yes |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 17.3" |
| Internal Organisation | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






















































Tropicfeel Shelter Backpack 2.0
Tropicfeel Shelter Backpack 2.0
| Weight | 1.5kg |
| Volume | 30 - 54 L |
| Dimensions | Ā 50 x 27 x 22 cm, 90 x 27 x 22 cm - ExpandedĀ |
| Material |
Main Material: 50% Recycled Polyester, 43% Recycled Nylon |
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions |
54 x 34 x 26 cm |
| Volume | 38 L |
| Weight | 1.6 kg |
Why is this product eco friendly?
| Ā Exterior | Main Material: 50% Recycled Polyester, 43% Recycled Nylon |
| Interior | Lining: 100% Recycled Polyester |
| Recycled PET bottles |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | Yes |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 17.3" |
| Internal Organisation | Yes |
Original: $247.42
-65%$247.42
$86.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Weight | 1.5kg |
| Volume | 30 - 54 L |
| Dimensions | Ā 50 x 27 x 22 cm, 90 x 27 x 22 cm - ExpandedĀ |
| Material |
Main Material: 50% Recycled Polyester, 43% Recycled Nylon |
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions |
54 x 34 x 26 cm |
| Volume | 38 L |
| Weight | 1.6 kg |
Why is this product eco friendly?
| Ā Exterior | Main Material: 50% Recycled Polyester, 43% Recycled Nylon |
| Interior | Lining: 100% Recycled Polyester |
| Recycled PET bottles |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | Yes |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | Yes |
| Bottle Holder | Yes |
| Reflective details | Yes |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | 17.3" |
| Internal Organisation | Yes |
























