Tropicfeel Waterproof Daypack
Tropicfeel Waterproof DaypackĀ keeps your essentials protected and dry on any adventure. The Waterproof Daypack can be used as an add-on to the Shelter Backpack as a front pouch or as a separate daily-use backpack. The roll-top opening adapts the 12L daypack to your needs.
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions | 40 x 25 x 10 cmĀ |
| Volume |
14-26L |
| Weight | 0.60 kg |
What is this product made from?
| Ā Exterior | Polyester fabric & PVC (Polyvinyl Chloride). |
| Interior | EVA closed-cell foamĀ . |
| Ā |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | |
| Bottle Holder | |
| Reflective details |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | |
| Internal Organisation | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Tropicfeel Waterproof Daypack
Tropicfeel Waterproof Daypack
Tropicfeel Waterproof DaypackĀ keeps your essentials protected and dry on any adventure. The Waterproof Daypack can be used as an add-on to the Shelter Backpack as a front pouch or as a separate daily-use backpack. The roll-top opening adapts the 12L daypack to your needs.
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions | 40 x 25 x 10 cmĀ |
| Volume |
14-26L |
| Weight | 0.60 kg |
What is this product made from?
| Ā Exterior | Polyester fabric & PVC (Polyvinyl Chloride). |
| Interior | EVA closed-cell foamĀ . |
| Ā |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | |
| Bottle Holder | |
| Reflective details |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | |
| Internal Organisation | Yes |
Original: $89.23
-65%$89.23
$31.23Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tropicfeel Waterproof DaypackĀ keeps your essentials protected and dry on any adventure. The Waterproof Daypack can be used as an add-on to the Shelter Backpack as a front pouch or as a separate daily-use backpack. The roll-top opening adapts the 12L daypack to your needs.
Key Product Specification
| Warranty | Legal warranty |
| Model | Backpack |
| Dimensions | 40 x 25 x 10 cmĀ |
| Volume |
14-26L |
| Weight | 0.60 kg |
What is this product made from?
| Ā Exterior | Polyester fabric & PVC (Polyvinyl Chloride). |
| Interior | EVA closed-cell foamĀ . |
| Ā |
Detailed Product Information
Exterior
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handle(s) |
| Exterior Pockets | |
| Smart Sleeve | Yes |
| Shoulder Strap | Ergonomic shoulder strap |
| Sternum Strap | |
| Bottle Holder | |
| Reflective details |
Interior
| Front compartmentĀ | Yes |
| Main Compartment | Yes |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop Screen Size | |
| Internal Organisation | Yes |
























