American Tourister Spinner Airconic 67cm
Introducing American Tourister Airconic, the ultimate in lightweight hardside luxury. Crafted with an ultra-light 67 cm frame, it is super durable and light with a rain resistant zip. Enjoy the elegance of Airconic 67cm ā a sophisticated and exclusive way to travel.
| Weight | 2.7kg |
| Volume | 67 L |
| Dimensions | 67 x 44.5 x 26 cm |
| Material | 100% Polypropylene |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polypropylene |
| Dimensions | 67 x 44.5 x 26 cm |
| Size | Medium |
| Volume | 67 L |
| Weight | 2.7kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
|
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | No |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Laptop Screen Size |
|
| Tablet Pocket |
|
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
NO |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



































American Tourister Spinner Airconic 67cm
American Tourister Spinner Airconic 67cm
Introducing American Tourister Airconic, the ultimate in lightweight hardside luxury. Crafted with an ultra-light 67 cm frame, it is super durable and light with a rain resistant zip. Enjoy the elegance of Airconic 67cm ā a sophisticated and exclusive way to travel.
| Weight | 2.7kg |
| Volume | 67 L |
| Dimensions | 67 x 44.5 x 26 cm |
| Material | 100% Polypropylene |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polypropylene |
| Dimensions | 67 x 44.5 x 26 cm |
| Size | Medium |
| Volume | 67 L |
| Weight | 2.7kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
|
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | No |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Laptop Screen Size |
|
| Tablet Pocket |
|
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
NO |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing American Tourister Airconic, the ultimate in lightweight hardside luxury. Crafted with an ultra-light 67 cm frame, it is super durable and light with a rain resistant zip. Enjoy the elegance of Airconic 67cm ā a sophisticated and exclusive way to travel.
| Weight | 2.7kg |
| Volume | 67 L |
| Dimensions | 67 x 44.5 x 26 cm |
| Material | 100% Polypropylene |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polypropylene |
| Dimensions | 67 x 44.5 x 26 cm |
| Size | Medium |
| Volume | 67 L |
| Weight | 2.7kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
|
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | No |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Laptop Screen Size |
|
| Tablet Pocket |
|
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
NO |








