American Tourister Spinner Airconic Cabin 55cm - Front Pocket
Introducing American Tourister Airconic, the ultimate in lightweight hardside luxury. This front pocket cabin is great for quick access to you laptop and otherĀ important documents.
| Weight | 2.4kg |
| Volume | 34 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Material | 100% Polypropylene |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polypropylene |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 34 L |
| Weight | 2.4kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | No |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Laptop Screen Size |
15.6" |
| Tablet Pocket |
Yes |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
























American Tourister Spinner Airconic Cabin 55cm - Front Pocket
American Tourister Spinner Airconic Cabin 55cm - Front Pocket
Introducing American Tourister Airconic, the ultimate in lightweight hardside luxury. This front pocket cabin is great for quick access to you laptop and otherĀ important documents.
| Weight | 2.4kg |
| Volume | 34 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Material | 100% Polypropylene |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polypropylene |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 34 L |
| Weight | 2.4kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | No |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Laptop Screen Size |
15.6" |
| Tablet Pocket |
Yes |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing American Tourister Airconic, the ultimate in lightweight hardside luxury. This front pocket cabin is great for quick access to you laptop and otherĀ important documents.
| Weight | 2.4kg |
| Volume | 34 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Material | 100% Polypropylene |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polypropylene |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 34 L |
| Weight | 2.4kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | No |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Laptop Screen Size |
15.6" |
| Tablet Pocket |
Yes |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
Yes |








