š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
Travelite Airbase 55cm Front Pocket
Travelite Airbase 55cm Front PocketĀ
- Made of resistant polypropylene ā virtually indestructibleĀ
- Unique surface with interplay of rough and shiny elements
- Practical front pocket with compartment for laptops up to 15.6 inches
- Zipper of the front pocket can be locked in the TSA-combination lock
Ā
| Weight | 2.6kg |
| Volume | 41 L |
| Dimensions | Width, height, depth: 39 x 55 x 23 cm |
| Material | 100% Polypropylene |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
||
| Model | Spinner (4 wheels) |
||
| Material | 100% Polypropylene | ||
| Dimensions |
|
||
| Size | Cabin size | ||
| Volume | 43 l | ||
| Weight | 2.6kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | No |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Laptop Screen Size |
15.6" |
| Tablet Pocket |
Yes |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Travelite Airbase 55cm Front Pocket
Travelite Airbase 55cm Front Pocket
Travelite Airbase 55cm Front PocketĀ
- Made of resistant polypropylene ā virtually indestructibleĀ
- Unique surface with interplay of rough and shiny elements
- Practical front pocket with compartment for laptops up to 15.6 inches
- Zipper of the front pocket can be locked in the TSA-combination lock
Ā
| Weight | 2.6kg |
| Volume | 41 L |
| Dimensions | Width, height, depth: 39 x 55 x 23 cm |
| Material | 100% Polypropylene |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
||
| Model | Spinner (4 wheels) |
||
| Material | 100% Polypropylene | ||
| Dimensions |
|
||
| Size | Cabin size | ||
| Volume | 43 l | ||
| Weight | 2.6kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | No |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Laptop Screen Size |
15.6" |
| Tablet Pocket |
Yes |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
Yes |
Select Colour
From $54.89
Original: $156.83
-65%Travelite Airbase 55cm Front Pocketā
$156.83
$54.89Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Travelite Airbase 55cm Front PocketĀ
- Made of resistant polypropylene ā virtually indestructibleĀ
- Unique surface with interplay of rough and shiny elements
- Practical front pocket with compartment for laptops up to 15.6 inches
- Zipper of the front pocket can be locked in the TSA-combination lock
Ā
| Weight | 2.6kg |
| Volume | 41 L |
| Dimensions | Width, height, depth: 39 x 55 x 23 cm |
| Material | 100% Polypropylene |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
||
| Model | Spinner (4 wheels) |
||
| Material | 100% Polypropylene | ||
| Dimensions |
|
||
| Size | Cabin size | ||
| Volume | 43 l | ||
| Weight | 2.6kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | No |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Laptop Screen Size |
15.6" |
| Tablet Pocket |
Yes |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
Yes |








