American Tourister Spinner Airconic Cabin 55cm
Introducing Airconic, the ultimate in lightweight hardside luxury. Crafted with an ultra-light 55 cm frame that exudes elegance, this state-of-the-art suitcase will ensure you travel in style with maximum comfort and convenience. Enjoy the elegance of Airconic Cabin 55cm ā a sophisticated and exclusive way to travel.
| Weight | 2kg |
| Volume | 33.5 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Material | 100% Polypropylene |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polypropylene |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 33.5 L |
| Weight | 2kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
No |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | No |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the top & bottom compartment |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











































American Tourister Spinner Airconic Cabin 55cm
American Tourister Spinner Airconic Cabin 55cm
Introducing Airconic, the ultimate in lightweight hardside luxury. Crafted with an ultra-light 55 cm frame that exudes elegance, this state-of-the-art suitcase will ensure you travel in style with maximum comfort and convenience. Enjoy the elegance of Airconic Cabin 55cm ā a sophisticated and exclusive way to travel.
| Weight | 2kg |
| Volume | 33.5 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Material | 100% Polypropylene |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polypropylene |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 33.5 L |
| Weight | 2kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
No |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | No |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the top & bottom compartment |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing Airconic, the ultimate in lightweight hardside luxury. Crafted with an ultra-light 55 cm frame that exudes elegance, this state-of-the-art suitcase will ensure you travel in style with maximum comfort and convenience. Enjoy the elegance of Airconic Cabin 55cm ā a sophisticated and exclusive way to travel.
| Weight | 2kg |
| Volume | 33.5 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Material | 100% Polypropylene |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polypropylene |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 33.5 L |
| Weight | 2kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
No |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | No |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the top & bottom compartment |








