Bric's Bellagio 3 Trolley 70cm Spinner Expandable
New arrival in Bric's Bellagio 3 70 cm Expandable is the line of super-smooth, hard-shelled wheeled suitcases that blend vintage charm with the latest in hi-tech construction.
Key Features
- Lifetime warranty
- TSA approved locks
- 8 double super smooth swivel wheels with ball bearings
- Lightweight wheel handle
- Anti-theft zipper
- Tuscan-leather details
The closure features a TSA lock and an ultra-secure zip: this anti-tampering system ensures an optimised level of protection from attempted theft.
| Weight | 4.5kg |
| Volume | 78/85 L |
| Dimensions | 70.5cm x 48cm x 27cm/31cm |
| Material | Makrolon® polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Global Lifetime Warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Makrolon® polycarbonate |
| Dimensions | 70.5cm x 48cm x 27cm/31cm |
| Size | Medium |
| Volume | Volume78/85 L Expanded |
| Weight | 4.5kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 8 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
|
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
|
| Laptop Screen Size |
|
| Tablet Pocket |
|
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


























































Bric's Bellagio 3 Trolley 70cm Spinner Expandable
Bric's Bellagio 3 Trolley 70cm Spinner Expandable
New arrival in Bric's Bellagio 3 70 cm Expandable is the line of super-smooth, hard-shelled wheeled suitcases that blend vintage charm with the latest in hi-tech construction.
Key Features
- Lifetime warranty
- TSA approved locks
- 8 double super smooth swivel wheels with ball bearings
- Lightweight wheel handle
- Anti-theft zipper
- Tuscan-leather details
The closure features a TSA lock and an ultra-secure zip: this anti-tampering system ensures an optimised level of protection from attempted theft.
| Weight | 4.5kg |
| Volume | 78/85 L |
| Dimensions | 70.5cm x 48cm x 27cm/31cm |
| Material | Makrolon® polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Global Lifetime Warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Makrolon® polycarbonate |
| Dimensions | 70.5cm x 48cm x 27cm/31cm |
| Size | Medium |
| Volume | Volume78/85 L Expanded |
| Weight | 4.5kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 8 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
|
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
|
| Laptop Screen Size |
|
| Tablet Pocket |
|
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
Original: $770.65
-65%$770.65
$269.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
New arrival in Bric's Bellagio 3 70 cm Expandable is the line of super-smooth, hard-shelled wheeled suitcases that blend vintage charm with the latest in hi-tech construction.
Key Features
- Lifetime warranty
- TSA approved locks
- 8 double super smooth swivel wheels with ball bearings
- Lightweight wheel handle
- Anti-theft zipper
- Tuscan-leather details
The closure features a TSA lock and an ultra-secure zip: this anti-tampering system ensures an optimised level of protection from attempted theft.
| Weight | 4.5kg |
| Volume | 78/85 L |
| Dimensions | 70.5cm x 48cm x 27cm/31cm |
| Material | Makrolon® polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Global Lifetime Warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Makrolon® polycarbonate |
| Dimensions | 70.5cm x 48cm x 27cm/31cm |
| Size | Medium |
| Volume | Volume78/85 L Expanded |
| Weight | 4.5kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 8 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
|
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
|
| Laptop Screen Size |
|
| Tablet Pocket |
|
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |












