Bric's Bellagio 3 Trolley 72cm Trunk
Bric's Bellagio 3 Trolley 74 Trunk is the line of super-smooth, hard-shelled wheeled suitcases that blend vintage charm with the latest in hi-tech construction.
Key Features
- Lifetime warranty
- TSA approved locks
- 8 double super smooth swivel wheels with ball bearings
- Lightweight wheel handle
- Anti-theft zipper
- Tuscan-leather details
The closure features a TSA lock and an ultra-secure zip: this anti-tampering system ensures an optimised level of protection from attempted theft.
| Weight | 4.5kg |
| Volume | 117 |
| Dimensions | 74cm x 44cm x 40cm |
| Material | Makrolon® polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Global Lifetime Warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Makrolon® polycarbonate |
| Dimensions | 70.5cm x 48cm x 27cm/31cm |
| Size | Medium |
| Volume | Volume78/85 L Expanded |
| Weight | 4.5kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 8 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets | |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment | |
| Laptop Screen Size | |
| Tablet Pocket | |
| Internal Organisation | Yes |
| Powerbank Organisation |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




























Bric's Bellagio 3 Trolley 72cm Trunk
Bric's Bellagio 3 Trolley 72cm Trunk
Bric's Bellagio 3 Trolley 74 Trunk is the line of super-smooth, hard-shelled wheeled suitcases that blend vintage charm with the latest in hi-tech construction.
Key Features
- Lifetime warranty
- TSA approved locks
- 8 double super smooth swivel wheels with ball bearings
- Lightweight wheel handle
- Anti-theft zipper
- Tuscan-leather details
The closure features a TSA lock and an ultra-secure zip: this anti-tampering system ensures an optimised level of protection from attempted theft.
| Weight | 4.5kg |
| Volume | 117 |
| Dimensions | 74cm x 44cm x 40cm |
| Material | Makrolon® polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Global Lifetime Warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Makrolon® polycarbonate |
| Dimensions | 70.5cm x 48cm x 27cm/31cm |
| Size | Medium |
| Volume | Volume78/85 L Expanded |
| Weight | 4.5kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 8 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets | |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment | |
| Laptop Screen Size | |
| Tablet Pocket | |
| Internal Organisation | Yes |
| Powerbank Organisation |
Original: $754.43
-65%$754.43
$264.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bric's Bellagio 3 Trolley 74 Trunk is the line of super-smooth, hard-shelled wheeled suitcases that blend vintage charm with the latest in hi-tech construction.
Key Features
- Lifetime warranty
- TSA approved locks
- 8 double super smooth swivel wheels with ball bearings
- Lightweight wheel handle
- Anti-theft zipper
- Tuscan-leather details
The closure features a TSA lock and an ultra-secure zip: this anti-tampering system ensures an optimised level of protection from attempted theft.
| Weight | 4.5kg |
| Volume | 117 |
| Dimensions | 74cm x 44cm x 40cm |
| Material | Makrolon® polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Global Lifetime Warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Makrolon® polycarbonate |
| Dimensions | 70.5cm x 48cm x 27cm/31cm |
| Size | Medium |
| Volume | Volume78/85 L Expanded |
| Weight | 4.5kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 8 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets | |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment | |
| Laptop Screen Size | |
| Tablet Pocket | |
| Internal Organisation | Yes |
| Powerbank Organisation |












