Bric's Bellagio 3 Trolley 80cm Trunk
Brics Bellagio 3 Trunk 80cm Spinner is the new line of super-smooth, hard-shelled wheeled suitcases that blend vintage charm with the latest in hi-tech construction. These timeless pieces are finished with exquisite Tuscan-leather and captivating colour schemes for an unimpeachable display of elegance.
Key Highlights
- Recycled Polycarbonate shell
- Lifetime warranty
- TSA approved locks
- Dual compartments
- Transparent cover included
- Packing divider
- Anti-theft zipper
| Weight | 5.5 |
| Volume | 138 |
| Dimensions | 80cm x 48cm x 40cm |
| Material | Makrolon® polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Lifetime Global Warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Makrolon® polycarbonate |
| Dimensions | 82cm x 56cm x 30cm/34cm |
| Size | Extra Large |
| Volume | 138 |
| Weight | 5.5kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Double Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets | |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment | |
| Laptop Screen Size | |
| Tablet Pocket | |
| Internal Organisation | Yes |
| Powerbank Organisation |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns













































Bric's Bellagio 3 Trolley 80cm Trunk
Bric's Bellagio 3 Trolley 80cm Trunk
Brics Bellagio 3 Trunk 80cm Spinner is the new line of super-smooth, hard-shelled wheeled suitcases that blend vintage charm with the latest in hi-tech construction. These timeless pieces are finished with exquisite Tuscan-leather and captivating colour schemes for an unimpeachable display of elegance.
Key Highlights
- Recycled Polycarbonate shell
- Lifetime warranty
- TSA approved locks
- Dual compartments
- Transparent cover included
- Packing divider
- Anti-theft zipper
| Weight | 5.5 |
| Volume | 138 |
| Dimensions | 80cm x 48cm x 40cm |
| Material | Makrolon® polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Lifetime Global Warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Makrolon® polycarbonate |
| Dimensions | 82cm x 56cm x 30cm/34cm |
| Size | Extra Large |
| Volume | 138 |
| Weight | 5.5kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Double Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets | |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment | |
| Laptop Screen Size | |
| Tablet Pocket | |
| Internal Organisation | Yes |
| Powerbank Organisation |
Original: $878.81
-65%$878.81
$307.58Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Brics Bellagio 3 Trunk 80cm Spinner is the new line of super-smooth, hard-shelled wheeled suitcases that blend vintage charm with the latest in hi-tech construction. These timeless pieces are finished with exquisite Tuscan-leather and captivating colour schemes for an unimpeachable display of elegance.
Key Highlights
- Recycled Polycarbonate shell
- Lifetime warranty
- TSA approved locks
- Dual compartments
- Transparent cover included
- Packing divider
- Anti-theft zipper
| Weight | 5.5 |
| Volume | 138 |
| Dimensions | 80cm x 48cm x 40cm |
| Material | Makrolon® polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Lifetime Global Warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Makrolon® polycarbonate |
| Dimensions | 82cm x 56cm x 30cm/34cm |
| Size | Extra Large |
| Volume | 138 |
| Weight | 5.5kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Double Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets | |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment | |
| Laptop Screen Size | |
| Tablet Pocket | |
| Internal Organisation | Yes |
| Powerbank Organisation |












