Eastpak Transit'R 2 Wheel 55cm Cabin
Eastpak Transit'R Small travel duffle trolley is updated with even more features. Load up the double compartments and secure your belongings with the integrated lock. This durable luggage features aluminium tubes, protective skids and diamond embossing on the handle.
Product Features
- Two main compartments with a zip-fastening front pocket
- Telescopic handle, top handle and dual front carry handles
- Smooth-wheeling system and integrated TSA three-digit code lock
- No animal products are used to make this 100% vegan product
| Weight | 2.42kg |
| Volume | 42 L |
| Dimensions | 51 x 32x 23 cm |
| Material | Polyester |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 30 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions | 51 x 32 x 23 cm |
| Size | SMALL |
| Volume | 42 L |
| Weight | 2.42 kgs |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps |
Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket |
Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Eastpak Transit'R 2 Wheel 55cm Cabin
Eastpak Transit'R 2 Wheel 55cm Cabin
Eastpak Transit'R Small travel duffle trolley is updated with even more features. Load up the double compartments and secure your belongings with the integrated lock. This durable luggage features aluminium tubes, protective skids and diamond embossing on the handle.
Product Features
- Two main compartments with a zip-fastening front pocket
- Telescopic handle, top handle and dual front carry handles
- Smooth-wheeling system and integrated TSA three-digit code lock
- No animal products are used to make this 100% vegan product
| Weight | 2.42kg |
| Volume | 42 L |
| Dimensions | 51 x 32x 23 cm |
| Material | Polyester |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 30 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions | 51 x 32 x 23 cm |
| Size | SMALL |
| Volume | 42 L |
| Weight | 2.42 kgs |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps |
Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket |
Yes |
Original: $178.47
-65%$178.47
$62.46Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eastpak Transit'R Small travel duffle trolley is updated with even more features. Load up the double compartments and secure your belongings with the integrated lock. This durable luggage features aluminium tubes, protective skids and diamond embossing on the handle.
Product Features
- Two main compartments with a zip-fastening front pocket
- Telescopic handle, top handle and dual front carry handles
- Smooth-wheeling system and integrated TSA three-digit code lock
- No animal products are used to make this 100% vegan product
| Weight | 2.42kg |
| Volume | 42 L |
| Dimensions | 51 x 32x 23 cm |
| Material | Polyester |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 30 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions | 51 x 32 x 23 cm |
| Size | SMALL |
| Volume | 42 L |
| Weight | 2.42 kgs |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps |
Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket |
Yes |






















