Porsche Design Roadster Business 55 cm Front Pocket
Hurry last chance!! Sale ends soon. The Cabin Business Porsche Design Roadster Hardcase 55 cm 4W EXP Trolley catches the eye with Porsche signature details.
The shell is made with German quality polycarbonate. Lining: polyester fabric with heat printed Porsche Design icon logo.The case also features Ball-bearing-mounted, smooth-rolling wheels in the style of the Porsche rims.Ā
Ā
| Weight | 3.9 kg |
| Volume | 45LĀ |
| Dimensions | Ā 55 x 38 x23 |
| Expanded Dimensions | Ā 55 x 38 x 27 |
| Material | 100% Polycarbonate |
Ā
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polycarbonate |
| Dimensions | Ā 55 x 38 x23 |
| Expanded Dimensions | 55 x 38 x 27 |
| Size | Cabin |
| Volume | 45 L |
| Weight | 3.9kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment | No |
| Tablet Pocket | No |
| Internal Organisation | Yes |
| Powerbank Organisation | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns














Porsche Design Roadster Business 55 cm Front Pocket
Porsche Design Roadster Business 55 cm Front Pocket
Hurry last chance!! Sale ends soon. The Cabin Business Porsche Design Roadster Hardcase 55 cm 4W EXP Trolley catches the eye with Porsche signature details.
The shell is made with German quality polycarbonate. Lining: polyester fabric with heat printed Porsche Design icon logo.The case also features Ball-bearing-mounted, smooth-rolling wheels in the style of the Porsche rims.Ā
Ā
| Weight | 3.9 kg |
| Volume | 45LĀ |
| Dimensions | Ā 55 x 38 x23 |
| Expanded Dimensions | Ā 55 x 38 x 27 |
| Material | 100% Polycarbonate |
Ā
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polycarbonate |
| Dimensions | Ā 55 x 38 x23 |
| Expanded Dimensions | 55 x 38 x 27 |
| Size | Cabin |
| Volume | 45 L |
| Weight | 3.9kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment | No |
| Tablet Pocket | No |
| Internal Organisation | Yes |
| Powerbank Organisation | No |
Original: $539.46
-65%$539.46
$188.81Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hurry last chance!! Sale ends soon. The Cabin Business Porsche Design Roadster Hardcase 55 cm 4W EXP Trolley catches the eye with Porsche signature details.
The shell is made with German quality polycarbonate. Lining: polyester fabric with heat printed Porsche Design icon logo.The case also features Ball-bearing-mounted, smooth-rolling wheels in the style of the Porsche rims.Ā
Ā
| Weight | 3.9 kg |
| Volume | 45LĀ |
| Dimensions | Ā 55 x 38 x23 |
| Expanded Dimensions | Ā 55 x 38 x 27 |
| Material | 100% Polycarbonate |
Ā
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polycarbonate |
| Dimensions | Ā 55 x 38 x23 |
| Expanded Dimensions | 55 x 38 x 27 |
| Size | Cabin |
| Volume | 45 L |
| Weight | 3.9kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment | No |
| Tablet Pocket | No |
| Internal Organisation | Yes |
| Powerbank Organisation | No |






















