Travelite Crosslite 5.0 Spinner 55 cm EXP (Spinner) Cabin
The Cabin Travelite Crosslite 55cm Ā trolley is lightweight yet extremely durable and sturdy thanks to its tightly woven recycled polyester fabric. Its packing volume also makes it an excellent choice for longer trips, and it can even be expanded thanks to an expansion fold.Ā
Product Details
- one zip pocket on the front
- closes with two-way zipper (lockable closure for better theft protection)
- handles on the side and at the top
- two-arm telescopic handle
- TSA combination lock - for easier luggage inspection in the USA
- extensible address label
- expandable size
Inside
- patterned Lining polyester (recycled)
- compression straps, tie down straps, divider
- compartment for clothes
- two zip pockets
- padded laptop compartment
Ā
| Weight | 2.9 kg |
| Volume | 42 l |
| Dimensions | 40 x 55 x 23 cm (width x height x depth) |
| Material | Exterior: polyester |
Ā
Ā
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: polyester |
| Dimensions | 40 x 55 x 23 cm (width x height x depth) |
| Size | Cabin |
| Volume | 42 L |
| Weight | 2.9 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






Travelite Crosslite 5.0 Spinner 55 cm EXP (Spinner) Cabin
Travelite Crosslite 5.0 Spinner 55 cm EXP (Spinner) Cabin
The Cabin Travelite Crosslite 55cm Ā trolley is lightweight yet extremely durable and sturdy thanks to its tightly woven recycled polyester fabric. Its packing volume also makes it an excellent choice for longer trips, and it can even be expanded thanks to an expansion fold.Ā
Product Details
- one zip pocket on the front
- closes with two-way zipper (lockable closure for better theft protection)
- handles on the side and at the top
- two-arm telescopic handle
- TSA combination lock - for easier luggage inspection in the USA
- extensible address label
- expandable size
Inside
- patterned Lining polyester (recycled)
- compression straps, tie down straps, divider
- compartment for clothes
- two zip pockets
- padded laptop compartment
Ā
| Weight | 2.9 kg |
| Volume | 42 l |
| Dimensions | 40 x 55 x 23 cm (width x height x depth) |
| Material | Exterior: polyester |
Ā
Ā
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: polyester |
| Dimensions | 40 x 55 x 23 cm (width x height x depth) |
| Size | Cabin |
| Volume | 42 L |
| Weight | 2.9 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
Original: $175.69
-65%$175.69
$61.49Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Cabin Travelite Crosslite 55cm Ā trolley is lightweight yet extremely durable and sturdy thanks to its tightly woven recycled polyester fabric. Its packing volume also makes it an excellent choice for longer trips, and it can even be expanded thanks to an expansion fold.Ā
Product Details
- one zip pocket on the front
- closes with two-way zipper (lockable closure for better theft protection)
- handles on the side and at the top
- two-arm telescopic handle
- TSA combination lock - for easier luggage inspection in the USA
- extensible address label
- expandable size
Inside
- patterned Lining polyester (recycled)
- compression straps, tie down straps, divider
- compartment for clothes
- two zip pockets
- padded laptop compartment
Ā
| Weight | 2.9 kg |
| Volume | 42 l |
| Dimensions | 40 x 55 x 23 cm (width x height x depth) |
| Material | Exterior: polyester |
Ā
Ā
Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: polyester |
| Dimensions | 40 x 55 x 23 cm (width x height x depth) |
| Size | Cabin |
| Volume | 42 L |
| Weight | 2.9 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |






















