Travelite BRIIZE Trolley 55 cm - Cabin
| Weight | 2,4 kg |
| Volume | 33 l |
| Dimensions | 39 x 55 x 20 cm (width x height x depth) |
| Material | Exterior: polyester |
Key Product Specification
- Made from water
- repellent tarpaulin material
- Integrated TSA combination lock
- Shirt compartment
- Packing straps
- Two front handles
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (8 wheels) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
| Dimensions | 39 x 55 x 20 cm |
| Size | Cabin |
| Volume | 33 l |
| Weight | 2,4 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Travelite BRIIZE Trolley 55 cm - Cabin
Travelite BRIIZE Trolley 55 cm - Cabin
| Weight | 2,4 kg |
| Volume | 33 l |
| Dimensions | 39 x 55 x 20 cm (width x height x depth) |
| Material | Exterior: polyester |
Key Product Specification
- Made from water
- repellent tarpaulin material
- Integrated TSA combination lock
- Shirt compartment
- Packing straps
- Two front handles
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (8 wheels) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
| Dimensions | 39 x 55 x 20 cm |
| Size | Cabin |
| Volume | 33 l |
| Weight | 2,4 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
Original: $189.21
-65%$189.21
$66.22Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Weight | 2,4 kg |
| Volume | 33 l |
| Dimensions | 39 x 55 x 20 cm (width x height x depth) |
| Material | Exterior: polyester |
Key Product Specification
- Made from water
- repellent tarpaulin material
- Integrated TSA combination lock
- Shirt compartment
- Packing straps
- Two front handles
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (8 wheels) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
| Dimensions | 39 x 55 x 20 cm |
| Size | Cabin |
| Volume | 33 l |
| Weight | 2,4 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |






















