Samsonite Respark Spinner 82cm Expandable Spinner
Samsonite Respark Expandable 82 cm offers secure packing solutions. Its extra large size and expandable allows enough space for a long trip or if two people are sharing one case. Samsonite Respark luggage ensures a hassle-free traveling experience with a stylish finish. This selection of cabin and check-in suitcases, bags, and travel duffles is crafted using recycled materials from our Recyclex™ Material Technology Initiative. Enjoy effortless, natural comfort with the contemporary Respark collection.
| Weight | 4kg |
| Volume | 156/170 L |
| Dimensions | 82 x 53 x 34/38 cm |
| Material | 100% Recyclex® |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Recyclex® |
| Dimensions | 82 x 53 x 34/38 cm |
| Size | Extra Large |
| Volume | 156/170 L |
| Weight | 4kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip | Yes |
Interior
| Divider Pad | In the bottom compartment |
| Ribbons | Cross ribbons |
| Internal Organisation | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Samsonite Respark Spinner 82cm Expandable Spinner
Samsonite Respark Spinner 82cm Expandable Spinner
Samsonite Respark Expandable 82 cm offers secure packing solutions. Its extra large size and expandable allows enough space for a long trip or if two people are sharing one case. Samsonite Respark luggage ensures a hassle-free traveling experience with a stylish finish. This selection of cabin and check-in suitcases, bags, and travel duffles is crafted using recycled materials from our Recyclex™ Material Technology Initiative. Enjoy effortless, natural comfort with the contemporary Respark collection.
| Weight | 4kg |
| Volume | 156/170 L |
| Dimensions | 82 x 53 x 34/38 cm |
| Material | 100% Recyclex® |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Recyclex® |
| Dimensions | 82 x 53 x 34/38 cm |
| Size | Extra Large |
| Volume | 156/170 L |
| Weight | 4kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip | Yes |
Interior
| Divider Pad | In the bottom compartment |
| Ribbons | Cross ribbons |
| Internal Organisation | Yes |
Original: $336.65
-65%$336.65
$117.83Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Samsonite Respark Expandable 82 cm offers secure packing solutions. Its extra large size and expandable allows enough space for a long trip or if two people are sharing one case. Samsonite Respark luggage ensures a hassle-free traveling experience with a stylish finish. This selection of cabin and check-in suitcases, bags, and travel duffles is crafted using recycled materials from our Recyclex™ Material Technology Initiative. Enjoy effortless, natural comfort with the contemporary Respark collection.
| Weight | 4kg |
| Volume | 156/170 L |
| Dimensions | 82 x 53 x 34/38 cm |
| Material | 100% Recyclex® |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Recyclex® |
| Dimensions | 82 x 53 x 34/38 cm |
| Size | Extra Large |
| Volume | 156/170 L |
| Weight | 4kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip | Yes |
Interior
| Divider Pad | In the bottom compartment |
| Ribbons | Cross ribbons |
| Internal Organisation | Yes |






















