Samsonite Respark 79cm Expandable Spinner
Samsonite Respark 79cm Expandable (EXP) offers reliable and secure packing solutions, Respark luggage ensures a hassle-free traveling experience with a stylish finish. Enjoy effortless, natural comfort with the contemporary Respark collection.
The wire lock feature unique to this model products your valuables in the front pockets.
| Weight | 3.6kg |
| Volume | 124/140 L |
| Dimensions | 79 x 48 x 31/35 cm |
| Material | 99% Recyclex® |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Recyclex® |
| Dimensions | 79 x 48 x 31/35 cm |
| Size | Large |
| Volume | 124/140 L |
| Weight | 3.6kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip | Yes |
Interior
| Divider Pad | In the bottom compartment |
| Ribbons | Cross ribbons |
| Internal Organisation | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
































































Samsonite Respark 79cm Expandable Spinner
Samsonite Respark 79cm Expandable Spinner
Samsonite Respark 79cm Expandable (EXP) offers reliable and secure packing solutions, Respark luggage ensures a hassle-free traveling experience with a stylish finish. Enjoy effortless, natural comfort with the contemporary Respark collection.
The wire lock feature unique to this model products your valuables in the front pockets.
| Weight | 3.6kg |
| Volume | 124/140 L |
| Dimensions | 79 x 48 x 31/35 cm |
| Material | 99% Recyclex® |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Recyclex® |
| Dimensions | 79 x 48 x 31/35 cm |
| Size | Large |
| Volume | 124/140 L |
| Weight | 3.6kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip | Yes |
Interior
| Divider Pad | In the bottom compartment |
| Ribbons | Cross ribbons |
| Internal Organisation | Yes |
Original: $290.68
-65%$290.68
$101.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Samsonite Respark 79cm Expandable (EXP) offers reliable and secure packing solutions, Respark luggage ensures a hassle-free traveling experience with a stylish finish. Enjoy effortless, natural comfort with the contemporary Respark collection.
The wire lock feature unique to this model products your valuables in the front pockets.
| Weight | 3.6kg |
| Volume | 124/140 L |
| Dimensions | 79 x 48 x 31/35 cm |
| Material | 99% Recyclex® |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Recyclex® |
| Dimensions | 79 x 48 x 31/35 cm |
| Size | Large |
| Volume | 124/140 L |
| Weight | 3.6kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip | Yes |
Interior
| Divider Pad | In the bottom compartment |
| Ribbons | Cross ribbons |
| Internal Organisation | Yes |






















