Samsonite Upscape 81cm Expandable Spinner
Choose comfort with Samsonite Upscape! This extra large case has all the space for your needs while remaining lightweight and strong. Enjoy carefree travelling thanks to its lightness, the shock-absorbing suspension wheels and its removable & washable interior lining. The handy expandability and eye-catching silver lining will only add to the travel fun!
| Weight | 3.9kg |
| Volume | 133/145 L |
| Dimensions | 81 x 54 x 34/37 cm |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 81 x 54 x 34/37 cm |
| Size | Extra Large |
| Volume | 133/145 L |
| Average Packing Weight | Approximately 25 kg |
| Weight | 3.9kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Expandable | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

































































































































Samsonite Upscape 81cm Expandable Spinner
Samsonite Upscape 81cm Expandable Spinner
Choose comfort with Samsonite Upscape! This extra large case has all the space for your needs while remaining lightweight and strong. Enjoy carefree travelling thanks to its lightness, the shock-absorbing suspension wheels and its removable & washable interior lining. The handy expandability and eye-catching silver lining will only add to the travel fun!
| Weight | 3.9kg |
| Volume | 133/145 L |
| Dimensions | 81 x 54 x 34/37 cm |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 81 x 54 x 34/37 cm |
| Size | Extra Large |
| Volume | 133/145 L |
| Average Packing Weight | Approximately 25 kg |
| Weight | 3.9kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Expandable | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
Original: $265.00
-65%$265.00
$92.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Choose comfort with Samsonite Upscape! This extra large case has all the space for your needs while remaining lightweight and strong. Enjoy carefree travelling thanks to its lightness, the shock-absorbing suspension wheels and its removable & washable interior lining. The handy expandability and eye-catching silver lining will only add to the travel fun!
| Weight | 3.9kg |
| Volume | 133/145 L |
| Dimensions | 81 x 54 x 34/37 cm |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 81 x 54 x 34/37 cm |
| Size | Extra Large |
| Volume | 133/145 L |
| Average Packing Weight | Approximately 25 kg |
| Weight | 3.9kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Expandable | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |






















