Samsonite Proxis Spinner 81cm
Begin your journey towards superior travelling with Proxis. Constructed with Roxkin™, Samsonite's patented multi-layered material, the outer shells of the Proxis are designed to come back into shape, delivering incredible strength, durability, and lightness all in one. This sophisticated carry-on commands confidence and provides ample storage to meet all your travelling needs. Plus, selecting Proxis guarantees first-rate service and privileges with the Samsonite wecare program - even after the warranty period has expired.
| Weight | 3.6kg |
| Volume | 125 L |
| Dimensions | 81 x 57 x 32 cm |
| Material | Roxkin™ (Polypropylene) |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 10 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Roxkin™ (Polypropylene) |
| Dimensions | 81 x 57 x 32 cm |
| Size | Extra Large |
| Volume | 125 L |
| Average Packing Weight | Approximately 25 kg |
| Weight | 3.6kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | No |
| USB Port | No |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top & the bottom compartment |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










































Samsonite Proxis Spinner 81cm
Samsonite Proxis Spinner 81cm
Begin your journey towards superior travelling with Proxis. Constructed with Roxkin™, Samsonite's patented multi-layered material, the outer shells of the Proxis are designed to come back into shape, delivering incredible strength, durability, and lightness all in one. This sophisticated carry-on commands confidence and provides ample storage to meet all your travelling needs. Plus, selecting Proxis guarantees first-rate service and privileges with the Samsonite wecare program - even after the warranty period has expired.
| Weight | 3.6kg |
| Volume | 125 L |
| Dimensions | 81 x 57 x 32 cm |
| Material | Roxkin™ (Polypropylene) |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 10 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Roxkin™ (Polypropylene) |
| Dimensions | 81 x 57 x 32 cm |
| Size | Extra Large |
| Volume | 125 L |
| Average Packing Weight | Approximately 25 kg |
| Weight | 3.6kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | No |
| USB Port | No |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top & the bottom compartment |
Original: $593.54
-65%$593.54
$207.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Begin your journey towards superior travelling with Proxis. Constructed with Roxkin™, Samsonite's patented multi-layered material, the outer shells of the Proxis are designed to come back into shape, delivering incredible strength, durability, and lightness all in one. This sophisticated carry-on commands confidence and provides ample storage to meet all your travelling needs. Plus, selecting Proxis guarantees first-rate service and privileges with the Samsonite wecare program - even after the warranty period has expired.
| Weight | 3.6kg |
| Volume | 125 L |
| Dimensions | 81 x 57 x 32 cm |
| Material | Roxkin™ (Polypropylene) |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 10 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Roxkin™ (Polypropylene) |
| Dimensions | 81 x 57 x 32 cm |
| Size | Extra Large |
| Volume | 125 L |
| Average Packing Weight | Approximately 25 kg |
| Weight | 3.6kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | No |
| USB Port | No |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top & the bottom compartment |






















