Samsonite Proxis 75cm spinner
Ā Samsonite Proxis 75 cm. Constructed with Roxkinā¢, Samsonite's patented multi-layered material, the outer shells of the Samsonite Proxis are designed to come back into shape, delivering incredible strength, durability, and lightness all in one. Selecting Proxis guarantees first-rate service and privileges with the Samsonite wecare program. Once registered after purchasing - Airline cover gets activated for 10 years. Thereby if the airline breaks your case it will be covered over the warranty. - Terms and conditions apply.
| Weight | 3kg |
| Volume | 98 L |
| Dimensions | 75 x 51 x 31 cm |
| Material | Roxkin⢠(Polypropylene) |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 10 year global warranty - Airline cover when registeringĀ |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Roxkin⢠(Polypropylene) |
| Dimensions | 75 x 51 x 31 cm |
| Size | Large |
| Volume | 98 L |
| Average Packing Weight | Approximately 23 kg |
| Weight | 3kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | No |
| USB Port | No |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top & the bottom compartment |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



























































Samsonite Proxis 75cm spinner
Samsonite Proxis 75cm spinner
Ā Samsonite Proxis 75 cm. Constructed with Roxkinā¢, Samsonite's patented multi-layered material, the outer shells of the Samsonite Proxis are designed to come back into shape, delivering incredible strength, durability, and lightness all in one. Selecting Proxis guarantees first-rate service and privileges with the Samsonite wecare program. Once registered after purchasing - Airline cover gets activated for 10 years. Thereby if the airline breaks your case it will be covered over the warranty. - Terms and conditions apply.
| Weight | 3kg |
| Volume | 98 L |
| Dimensions | 75 x 51 x 31 cm |
| Material | Roxkin⢠(Polypropylene) |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 10 year global warranty - Airline cover when registeringĀ |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Roxkin⢠(Polypropylene) |
| Dimensions | 75 x 51 x 31 cm |
| Size | Large |
| Volume | 98 L |
| Average Packing Weight | Approximately 23 kg |
| Weight | 3kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | No |
| USB Port | No |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top & the bottom compartment |
Original: $566.50
-65%$566.50
$198.27Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ā Samsonite Proxis 75 cm. Constructed with Roxkinā¢, Samsonite's patented multi-layered material, the outer shells of the Samsonite Proxis are designed to come back into shape, delivering incredible strength, durability, and lightness all in one. Selecting Proxis guarantees first-rate service and privileges with the Samsonite wecare program. Once registered after purchasing - Airline cover gets activated for 10 years. Thereby if the airline breaks your case it will be covered over the warranty. - Terms and conditions apply.
| Weight | 3kg |
| Volume | 98 L |
| Dimensions | 75 x 51 x 31 cm |
| Material | Roxkin⢠(Polypropylene) |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 10 year global warranty - Airline cover when registeringĀ |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Roxkin⢠(Polypropylene) |
| Dimensions | 75 x 51 x 31 cm |
| Size | Large |
| Volume | 98 L |
| Average Packing Weight | Approximately 23 kg |
| Weight | 3kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | No |
| USB Port | No |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top & the bottom compartment |






















