Samsonite C-Lite Cabin 55cm Suitcase EXP
Remaining loyal to the uplifting lore intrinsic to CURV® technology and our signature design, we are proud to present C-Lite. This premier and European-made collection delivers an enhanced travel experience with double wheels and a long two-way pull handle. Its captivating lightness and extraordinary ease ensure a voyage of pleasure.
| Weight | 2.1kg |
| Volume | 36/42 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Material | 100% Polypropylene |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 10 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Woven Polypropylene |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 36/42 L |
| Weight | 2.1kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Silent wheels |
| Exterior Pockets |
N/A |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Powerbank Organisation |
Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


























































































































Samsonite C-Lite Cabin 55cm Suitcase EXP
Samsonite C-Lite Cabin 55cm Suitcase EXP
Remaining loyal to the uplifting lore intrinsic to CURV® technology and our signature design, we are proud to present C-Lite. This premier and European-made collection delivers an enhanced travel experience with double wheels and a long two-way pull handle. Its captivating lightness and extraordinary ease ensure a voyage of pleasure.
| Weight | 2.1kg |
| Volume | 36/42 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Material | 100% Polypropylene |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 10 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Woven Polypropylene |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 36/42 L |
| Weight | 2.1kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Silent wheels |
| Exterior Pockets |
N/A |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Powerbank Organisation |
Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Remaining loyal to the uplifting lore intrinsic to CURV® technology and our signature design, we are proud to present C-Lite. This premier and European-made collection delivers an enhanced travel experience with double wheels and a long two-way pull handle. Its captivating lightness and extraordinary ease ensure a voyage of pleasure.
| Weight | 2.1kg |
| Volume | 36/42 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Material | 100% Polypropylene |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 10 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Woven Polypropylene |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 36/42 L |
| Weight | 2.1kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Silent wheels |
| Exterior Pockets |
N/A |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Powerbank Organisation |
Yes |






















