Samsonite Respark Cabin 55cm Spinner
Samsonite Respark Cabin 55cm offers reliable and secure packing solutions, Respark luggage ensures a hassle-free traveling experience with a stylish finish. This selection of cabin and check-in suitcases, bags, and travel duffles is crafted using recycled materials from our Recyclex™ Material Technology Initiative. Enjoy effortless, natural comfort with the contemporary Respark collection.
| Weight | 2.4kg |
| Volume | 43 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Material | 100% Recyclex® |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Recyclex® |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Size | Cabin |
| Volume | 43 L |
| Weight | 2.4kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable | No |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Interior
| Divider Pad |
In the bottom compartment |
| Ribbons |
Cross ribbons |
| Internal Organisation |
Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











































































Samsonite Respark Cabin 55cm Spinner
Samsonite Respark Cabin 55cm Spinner
Samsonite Respark Cabin 55cm offers reliable and secure packing solutions, Respark luggage ensures a hassle-free traveling experience with a stylish finish. This selection of cabin and check-in suitcases, bags, and travel duffles is crafted using recycled materials from our Recyclex™ Material Technology Initiative. Enjoy effortless, natural comfort with the contemporary Respark collection.
| Weight | 2.4kg |
| Volume | 43 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Material | 100% Recyclex® |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Recyclex® |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Size | Cabin |
| Volume | 43 L |
| Weight | 2.4kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable | No |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Interior
| Divider Pad |
In the bottom compartment |
| Ribbons |
Cross ribbons |
| Internal Organisation |
Yes |
Original: $250.12
-65%$250.12
$87.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Samsonite Respark Cabin 55cm offers reliable and secure packing solutions, Respark luggage ensures a hassle-free traveling experience with a stylish finish. This selection of cabin and check-in suitcases, bags, and travel duffles is crafted using recycled materials from our Recyclex™ Material Technology Initiative. Enjoy effortless, natural comfort with the contemporary Respark collection.
| Weight | 2.4kg |
| Volume | 43 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Material | 100% Recyclex® |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Recyclex® |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Size | Cabin |
| Volume | 43 L |
| Weight | 2.4kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable | No |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Interior
| Divider Pad |
In the bottom compartment |
| Ribbons |
Cross ribbons |
| Internal Organisation |
Yes |






















