Samsonite Proxis Cabin Spinner 55cm
Begin your journey towards superior travelling with Samsonite Proxis. Constructed with Roxkinā¢, Samsonite's patented multi-layered material, the outer shells of the Proxis are designed to come back into shape, delivering incredible strength, durability, and lightness all in one.
This sophisticated carry-on commands confidence and provides ample storage to meet all your travelling needs. Selecting Proxis guarantees first-rate service and privileges with the Samsonite wecare program. Once registered after purchasing - Airline cover gets activated for 10 years. Thereby if the airline breaks your case it will be covered over the warranty. - Terms and conditions apply.
| Weight | 2.3kg |
| Volume | 38/44 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Material | Roxkin⢠(Polypropylene) |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 10 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Roxkin⢠(Polypropylene) |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 38/44 L |
| Average Packing Weight | Approximately 10 kg |
| Weight | 2.3kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | Yes |
| USB Port | Integrated - Easy Connection |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top & the bottom compartment |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















































































Samsonite Proxis Cabin Spinner 55cm
Samsonite Proxis Cabin Spinner 55cm
Begin your journey towards superior travelling with Samsonite Proxis. Constructed with Roxkinā¢, Samsonite's patented multi-layered material, the outer shells of the Proxis are designed to come back into shape, delivering incredible strength, durability, and lightness all in one.
This sophisticated carry-on commands confidence and provides ample storage to meet all your travelling needs. Selecting Proxis guarantees first-rate service and privileges with the Samsonite wecare program. Once registered after purchasing - Airline cover gets activated for 10 years. Thereby if the airline breaks your case it will be covered over the warranty. - Terms and conditions apply.
| Weight | 2.3kg |
| Volume | 38/44 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Material | Roxkin⢠(Polypropylene) |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 10 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Roxkin⢠(Polypropylene) |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 38/44 L |
| Average Packing Weight | Approximately 10 kg |
| Weight | 2.3kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | Yes |
| USB Port | Integrated - Easy Connection |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top & the bottom compartment |
Original: $485.37
-65%$485.37
$169.88Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Begin your journey towards superior travelling with Samsonite Proxis. Constructed with Roxkinā¢, Samsonite's patented multi-layered material, the outer shells of the Proxis are designed to come back into shape, delivering incredible strength, durability, and lightness all in one.
This sophisticated carry-on commands confidence and provides ample storage to meet all your travelling needs. Selecting Proxis guarantees first-rate service and privileges with the Samsonite wecare program. Once registered after purchasing - Airline cover gets activated for 10 years. Thereby if the airline breaks your case it will be covered over the warranty. - Terms and conditions apply.
| Weight | 2.3kg |
| Volume | 38/44 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Material | Roxkin⢠(Polypropylene) |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 10 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Roxkin⢠(Polypropylene) |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 38/44 L |
| Average Packing Weight | Approximately 10 kg |
| Weight | 2.3kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | Yes |
| USB Port | Integrated - Easy Connection |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Ā
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top & the bottom compartment |






















